Zatímco do středních Čech míří především vysokoškoláci z Prahy, hlavní město přitahuje spíše vzdělané lidi z regionů postižených vysokou nezaměstnaností. Nejvíce vysokoškoláků odchází z Karlovarska, Vysočiny a Moravskoslezského kraje.

"Je to trochu paradox. Vysokoškoláci Prahu opouštějí a stěhují se do Středočeského kraje. Takže získává Středočeský kraj. Zatímco Praha získává vysokoškoláky ze všech krajů republiky," dodal Durník.

Motivátorem jsou ekonomické perspektivy

Pražané, kteří se stěhují do středních Čech, ale často nadále využívají blízkosti hlavního města a dojíždějí za prací do Prahy. Ve středních Čechách hledají klidnější a bezpečnější prostředí, bydlení je navíc levnější. Ve Středočeském kraji přibývá obyvatel dlouhodobě, za vyšší migrací stojí zejména rozsáhlá bytová výstavba.

Na jih Moravy míří podle Durníka hlavně vysokoškolsky vzdělaní lidé z okolních regionů, zejména z Vysočiny a ze Zlínského kraje. Analytici podle Durníka zjistili, že velice souvisí zaměstnanost a přírůstek pracovníků s tím, zda je v kraji vysoká škola. Dost špatně jsou na tom v tomto ohledu regiony, které vysokou školu nemají. "To je například Vysočina," dodal Durník.