Míra nezaměstnanosti v Česku v říjnu klesla na 5,8 procenta. "Rekordně vysoký počet volných pracovních pozic se nedaří obsadit domácími pracovníky. Do kontrastu se tak dostává 143 500 volných míst, 135 000 dlouhodobě nezaměstnaných a více než 200 000 legálně zaměstnaných cizinců," upozornila analytička Komerční banky Eva Zamrazilová. Nedostatek pracovní síly tak podle ní tlačí na růst mezd, a tím i na větší spotřebu lidí.

"Tento oboustranný tlak na inflaci je jevem, který je charakteristický pro stav plné zaměstnanosti nebo stav jemu blízký a pro růstové přehřátí ekonomiky. Pro centrální banku je aktuální vývoj zaměstnanosti a nezaměstnanosti silným argumentem pro další zvyšování úrokových sazeb," uvedl hlavní ekonom Raiffeisenbank Pavel Mertlík.

V Praze najde práci téměř každý

Data o nezaměstnanosti kazí podle analytičky Next Finance Markéty Šichtařové zejména severní Čechy a Morava, kde nezaměstnanost stále dosahuje dvouciferných hodnot. "Naproti tomu v Praze a jejím bezprostředním okolí skoro stoprocentně platí, že kdo pracovat chce, pracovat může. Pokud samozřejmě nelpí na konkrétním vysněném zaměstnání typu pilot tryskového letadla," uvedla.

Zatímco donedávna byl podle analytika UniCredit Bank Pavla Sobíška pokles nezaměstnanosti interpretován jako pozitivní zpráva, dnes není situace zdaleka tak jednoznačná. Problémy totiž působí podnikům. "Pozitivní je situace pro státní kasu, která ušetří na sociálních dávkách a získá na víc prostředků ze sociálního pojistného," dodal.