Bennerová reaguje na aktuální situaci, kdy vládu opouští ministryně školství Dana Kuchtová (SZ) kvůli problémům s přípravou čerpání peněz z evropských fondů. Ženy v české politice podle ní narážejí nejen na tzv. skleněný strop, ocitají se i na skleněném útesu. Když prý překonají neviditelnou bariéru a získají funkce, musí stále dokazovat své schopnosti.

Topolánek: Politika je jako hokejová šatna

Premiér Mirek Topolánek (ODS) kdysi uvedl, že kdyby ženy měly příslušné kvalifikace, bylo by jich v politice jistě víc.

Před časem navíc premiér popsal politiku jako mužské prostředí, kde ženy nemají příliš místo. Když se bývalá místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová zmínila o tom, že ji muži z vedení strany při jejích vystoupeních neposlouchali a bavili se, Topolánek opáčil: "Vrcholová politika je jako hokejová šatna - je tam binec, hluk a smrad."

Srovnání s kauzou Čunek  

Podle Kláry Zelenkové ze sdružení Fórum 50% ženy a muži ke svému setrvání ve funkcích přistupují rozdílně. "Zatímco muži se na významných postech drží zuby nehty, ženy pod tíhou argumentů a fakt většinou dobrovolně rezignují," uvedla.

Situaci Kuchtové srovnala s případem vicepremiéra Jiřího Čunka (KDU-ČSL), který čelil obvinění z přijetí úplatku. Jeho odchod z vlády požadovaly i romské organizace kvůli jeho výrokům o Romech. "Vicepremiér si z útoků na svou osobu dělal spíš legraci a výzvy politiků a političek k odstoupení nebral vážně. Na postu se nakonec dokázal udržet, a to zejména proto, že nepřiznal svou chybu," dodala Zelenková. Vicepremiér Čunek nedávno řekl, že ženy jsou "málo psychicky zatížitelné", proto tlak nevydrží.

Ministryně Kuchtová není první

Po pár dnech ve funkci z kabinetu odešla i ministryně kultury Helena Třeštíková. Svůj odchod zdůvodnila tím, že cítí politický nátlak kvůli obsazení postů náměstků. Vládu v minulosti opustily také ministryně zdravotnictví Marie Součková a Milada Emmerová (obě ČSSD). První byla odvolána hlavně kvůli tlaku na její odchod, druhá kvůli rostoucím nepokojům ve zdravotnictví. V křesle je nahradili muži.

Zelenková míní, že za Čunka se premiér postavil, ale Kuchtovou nepodrželo ani vedení její strany. Podle Bennerové je důvodem to, že v politice jsou hlavně muži, podporují se navzájem. Situace se podle ní změní, až podíl žen dosáhne aspoň 30 procent.