Ve výrobním sektoru je podle indexu nejatraktivnější Vietnam před Čínou (obě země 95 bodů ve stobodové stupnici), Polskem (94 bodů), Chile a Malajsií (po 93 bodech). Česko získalo 64 bodů, a patří mu tak 17. příčka. Ve službách jsou na prvním místě Spojené arabské emiráty s 95 body před Saúdskou Arábií se 70 body a Jižní Koreou s 61 body. Česko jich získalo 56.

"Zahraniční investoři skutečně do České republiky stále častěji přicházejí s plány na vybudování zákaznických center, vývojových středisek a podobně. Jen v minulém roce tvořily investice do technologických center a center sdílených služeb celou čtvrtinu všech projektů, na kterých Agentura CzechInvest spolupracovala," komentuje závěry analýzy společnosti PwC Roman Čermák, generální ředitel agentury CzechInvest.

Končí éra výroby, přicházejí služby?

"Pro Česko je jistě zajímavé, že se země umístila mnohem lépe v žebříčku mapujícím příležitosti pro firmy působící v sektoru služeb než v sektoru zpracovatelského průmyslu," říká manažer PwC Petr Hájek s tím, že to představuje další signál pro to, aby se ČR ještě víc zaměřila na vytváření příznivých podmínek pro firmy působící právě v oblasti služeb.

"Podpořit rozvoj sektoru služeb může například stanovení stropů na sociální a zdravotní pojištění nebo zavedení možnosti skupinové registrace k DPH," uvažuje Hájek. "Tyto kroky by dál podpořily postupnou transformaci českého hospodářství k ekonomice založené na službách a vzdělaných pracovnících."

Nejatraktivnější země pro investice do služeb:
země index
Spojené arabské emiráty 95
Saúdská Arábie 70
Jižní Korea 61
ČR 56
Maďarsko 55
Polsko 54
Rusko 39
Chile 36
Kazachstán 32
Malajsie 32
zdroj: PwC