Pohřebnictví se totiž na první pohled jeví jako velice dobrý business. Ceny standardních pohřbů se pohybují v průměru od desíti do dvanácti tisíc korun v případě kremace a od patnácti tisíc korun v případě uložení do země. Když k tomu přidáte luxusní rakev a upořádání post pohřební tryzny za zesnulého, vypadá to, že máte vyděláno. 

Ale nemylte se. Přestože přísun klientů je v tomto oboru poměrně stálý a dlouhodobý, počet zemřelých lidí klesá. Loni to bylo zhruba sto čtyři tisíc lidí, zatímco o rok předtím to bylo o téměř čtyři tisíce víc. Navíc se rozmáhají i decentní pohřby bez obřadů. 

Pokud se přece jen pro způsob tohoto podnikání rozhodnete, počítejte s tím, že klasických pohřbů do země moc nebude. V České republice totiž převažují kremace, s šestasedmdesáti procenty drží naše země evropský primát. Svou představu, že koupíte pár rakví a černou dodávku a začnete podnikat, můžete tedy pohřbít. 

Raritní pohřby i odborná kvalifikace 
Lidé mají navíc na způsob posledního rozloučení se zesnulým občas dost zvláštní požadavky. Ať už je to třeba katafalk z pivních sudů pro člena Strany přátel piva nebo rozprášení zpopelněného nebožtíka z horkovzdušného balónu nad jeho oblíbeným výletním místem. 

Navíc už přes dva roky musíte mít pro provozování pohřební služby specializované střední vzdělání. Škol poskytující vzdělání v oblasti pohřebnictví v České republice ovšem mnoho není. Vlastně je jen jedna, která vám umožní z pohřebnictví odmaturovat  - SIŠ ve Světlé nad Sázavou. 

Studenti se zde nenaučí jen to, jak vykopat hrob, ale dostane se jim například základů psychologie, jež v praxi využijí při poskytnutí pomoci pozůstalým, dozví se jak vhodně pronést smuteční řeč, ale získají třeba i základní znalosti patologie. Budoucí absolventi tříletého oboru si budou moci otevřít například pohřební službu nebo šéfovat v krematoriu. Škola je ale vhodná i pro absolventy příbuzných oborů, jako je například kamenictví. Studenti musí zvládnout českou legislativu, ale také zemí Evropské unie. 

Podle předsedy Sdružení pohřebnictví České republiky Julia Mlčocha je o studium a práci v oboru velký zájem. Svědčí o tom i návštěvnost právě skončeného 7. ročníku mezinárodního veletrhu pohřebnictví Venia, který proběhl v Brně ve dnech 10. - 12. 5. 2007.