Pokud svůj pesimismus nedokážete překonat ani na chvíli, zkuste se naučit alespoň optimistický, byť lehce falešný úsměv, kterým nás na každém rohu oblažují modelky, smějící se z reklam na cokoliv, herecké hvězdy ve svých filmových rolích nebo třeba bankovní úřednice, které vám dokáží s milým úsměvem na tváři sdělit, že svůj potřebný úvěr bohužel nedostanete.

Přímo mistry ve falešných úsměvech bývají politici, ujišťující národ z obrazovek, že letošní zdražení energií, vody, pohonných hmot, potravin i všeho ostatního, je opravdu zanedbatelné a váš rodinný rozpočet to rozhodně nepocítí.  I takový úsměv totiž funguje. A stejně jako chřipka je snadno nakažlivý.

Usmívá-li se na vás bankovní úřednice, prominete jí i tu nepříjemnou zprávu. Kdyby se na vás dívala jako na obtížný hmyz, měli byste bezpochyby chuť ji uškrtit. Ale takhle se za chvíli usmíváte také a s pochopením kýváte hlavou a de facto ji ještě litujete, že s vaší žádostí o úvěr měla takové trápení. Politik, jenž se mile usmívá do televizních kamer si získá snadněji sympatie, než ten, který se zachmuřeným výrazem sděluje národu, jak se bude mít zase o něco hůř. 

Úsměv je něco, co pomůže člověku překonat i ty nejhorší situace. Jste-li vnitřně smutní, zkuste to nedat na tváři najevo. Protože pokud se svým úsměvem zasloužíte o to, aby se usmívali i lidé okolo vás, ta pohoda se k vám nakonec vrátí a pomůže vám. Svět je totiž jako zrcadlo. Usmíváte-li se na něj, bude všechno kolem příjemné, škaredíte-li se, budete žít v neustálém smutku a depresi.