Z čehož plyne, že obyvatelé ČR by se měli, alespoň podle všech ukazatelů, cítit jako občané bohaté světové velmoci. Podle statistik jsou totiž materiální podmínky lidí v České republice stále lepší, HDP roste, stejně jako průměrná měsíční mzda, která se v loňském roce pohybovala kolem 20 000 Kč. Nicméně, statistiky o rostoucích příjmech obyvatel ČR jsou jedna věc a realita druhá.

Průměrnou nebo vyšší mzdou se totiž může pochlubit jen zhruba třetina obyvatelstva, zbytek o ní může pouze snít. Jako již tradičně jsou na tom nejlépe zaměstnanci finančních institucí, jejichž průměrná měsíční mzda se pohybuje kolem 40 000 Kč, nejhůře jsou na tom pracovníci ve zdravotní a sociální oblasti.

Průzkumy agentur ukazují, že problémy s penězi má zhruba 60 procent obyvatel ČR. Sedm procent dotazovaných přiznalo, že má velmi vážné finanční starosti. Většina domácností své příjmy vydá jen základní životní potřeby a na koníčky, na zdravou výživu nebo spoření může dát peníze z rodinného rozpočtu jen necelých 50 procent obyvatelstva. To, že největší finanční problémy mají lidé s nízkým vzděláním, nezaměstnaní, důchodci a ženy na mateřské dovolené zřejmě nikoho příliš nepřekvapí.

Češi v současnosti dostávají za svou práci zhruba čtyřikrát méně než Rakušané. Pokud by rostly mzdy i nadále stejným tempem, jako doposud, úrovně dnešního rakouského průměrného platu by se český zaměstnanec dočkal za zhruba 30 let.