Tvrdík sdělil, že podnikatelé podle jeho informací byli ochotni do projektu investovat 10 až 15 miliónů amerických dolarů (270 - 400 miliónů korun). Jak dále uvedl, podnikatele s firmou spojil, ale o výsledku nemá v této chvíli informace. Tvrdík měl v úterý koordinační schůzku s ministrem zahraničí Cyrilem Svobodou a několika velvyslanci, na které se bavili o obnově Iráku a zapojení českých firem do něj. "Česko má velmi dobrou výchozí pozici," prohlásil Svoboda.

Šance českých firem mj. v petrochemickém průmyslu

Šance by mohla Česká republika mít mj. v petrochemickém průmyslu, zavlažování, školství, zdravotnictví nebo energetice. Zájem projevilo už přes 600 českých podniků. "Informace o firmě, nabízeném produktu a kontaktní údaje jsou dále postupovány zastupitelským úřadům ČR ve Washingtonu a Kuvajtu," řekl ČTK generální ředitel vládní agentury Czechtrade Martin Tlapa. Na projekty českých firem v Iráku vláda v nejbližších třech letech vyčlenila 520 miliónů korun.

Velvyslankyně v Kuvajtu: Firmy zatím nic nepromarnily

Výběrová komise má vzniknout do konce května, takže od června by již firmy mohly nabízet projekty. "My nebudeme v žádném případě zdržovat, prodlužovat hodnocení," zavázal se nedávno na dotaz ČTK ministr průmyslu a obchodu Milan Urban. Uvedené prostředky nejsou podle ministra určeny hlavně na financování vývozů zboží, ale měly by spíše sloužit pro vyslání a pobyt odborníků firem v Iráku. Nevyloučil však ani subvence některých dodávek.

Velvyslankyně v Kuvajtu Jana Hybášková k tomu ale dodala, že zatím není v Iráku partner, se kterým by se dalo o konkrétních projektech jednat. Navíc podle ní stále platí ekonomické sankce a nečerpá se ropa, tudíž zemi schází peníze. České firmy tak podle ní zatím šance nepromarnily.

Podmínkou je účast ve stabilizačních silách

Svoboda v úterý informoval, že Češi mají svého zástupce u britského odboru pro plánování a rekonstrukci Iráku, meziresortním odboru britského ministerstva zahraničí, které řídí obnovu jižní části Iráku. Zároveň zdůraznil, že podmínkou českého podílu na obnově Iráku je účast ČR ve stabilizačních silách. Češi by podle Tvrdíka poskytli polní nemocnici umístěnou v jihoirácké Basře, úpravny pitné vody a dalších 50 až 70 vojenských policistů. Proti původnímu plánu nebudou čeští vojáci nejspíš hlídat zastupitelský úřad ČR v Bagdádu. Svoboda informoval, že o to projevila zájem česká policie.