Podle policie nebylo zatím ještě možné stanovit, zda byla exploze způsobena trhavinou nastraženou v automobilu, nebo zda šlo o útok s pomocí granátů. Irácké bezpečnostní síly už také zadržely čtveřici strážců, kteří hlídali šíitskou svatyni v Sámaře, jež se minulý týden stala terčem pumového útoku.

"Máme dvě závažná vodítka, která je spojují s atentátem, nechci však o tom mluvit, protože by to narušilo vyšetřování," prohlásil vládní poradce pro národní bezpečnost Muvaffak Rúbáí. Dodal, že v souvislosti s výbuchem ve Zlaté mešitě bylo zadrženo ještě dalších šest osob.

Strážím se nic nestalo

Státní ministr pro vnitřní bezpečnost Abdal Karím Anzi upozornil, že útočníci, kteří strávili dlouhé hodiny umísťováním náloží, nezabili žádného z osmi strážců svatyně. Ti byli nalezeni svázaní, ale bez zranění. "To není styl těch, kdo provádějí takové útoky, aby nechali strážce naživu; proč je nezabili, to je otázka. To bylo divné," zdůraznil ministr.

Nekrvavý útok na Zlatou mešitu v Sámaře, která patří k nejposvátnějším místům šíitského islámu, vyvolal odezvu šíitských ozbrojenců. Ti navzdory výzvám náboženských i politických vůdců po klidu napadli sunnity a stovky jich zabili.