Svědci uvedli, že byli propuštěni Iráčané pocházející z Bagdádu, Ramádí a Sámaře. Všichni byli přepraveni ve čtyřech prostorných autobusech do Bagdádu na centrální terminál Aláví.

Američané už před pár dny uvedli, že během čtvrtka a pátku propustí 420 vězněných Iráčanů jen, co dokončí prošetření  jejich případů.

Propuštění vězněných žen do 72 hodin požadovali v půlovině minulého týdne únosci americké novinářky Jill Carrollové. Hrozili, že ji jinak zabijí.  [celá zpráva]

Američané ovšem tvrdí, že je propustili na základě doporučení smíšené komise CRRB, jež zkoumá případy zadržovaných Iráčanů. Působí v ní zaměstnanci ministerstev spravedlnosti, vnitra a pro lidská práva spolu s příslušníky koaličních jednotek. CRRB prošetřila přes 26 900 případů, přičemž u 14 100 doporučila, aby zadržení byli propuštěni.

Propustit vězněné ženy požadovali únosci už dříve

Propuštění zadržovaných iráckých žen požadovala předloni i Zarkávího skupina, která v té době měla v rukou dva Američany a Brita. Tehdy Američané tvrdili, že žádné irácké ženy nevězní s výjimkou dvou specialistek, které se podílely na vývoji bakteriologických zbraní. Ty předloni v létě odmítli propustit, i když tehdejší irácká vláda nebyla proti. Na svobodu se dostaly až letos v prosinci, když Američané uvedli, že už není důvod je dál zadržovat. Rukojmí byli sťati. [celá zpráva]