V dvoumiliónové Basře v policejním sboru kompromitovaném spoluprací s režimem zbylo jen 140 lidí. Iráčtí policisté, kteří chodí v civilu, jen mají stejné modré kšiltovky a masivní obušky, zatím velkou váhu nemají. Na obchůzky chodí pro jistotu v pěti.

Na křižovatkách ve městě proto hlídkují britští vojáci, kteří hlídají i benzinové pumpy a některé další důležité budovy. I před policejní stanicí v ulici Nezávislosti v centru Basry, jednou z pouhých šesti ve městě, parkuje britské obrněné vozidlo Warrior a britský voják také sedí za lehkým kulometem, který chrání vstup do policejní budovy.

"Policistou jsem byl vždycky. Mám tu práci rád a nevím, proč bych měl teď dělat něco jiného," řekl Ibráhím Hášim, policista s dvaadvacetiletou praxí. Nyní je nejvyšším iráckým zástupcem na policejní stanici

Problémem je rabování

"Největší problémy nám stále působí rabování," prohlásil britský vojenský policista Graham Chetwynd uvnitř stanice. Je nejvyšším britským důstojníkem policejního okrsku a situace podle něj není tak strašná, jak by se mohlo na první pohled zdát, i když tržnice se pátečních incidentech, kdy několik stánků vyhořelo, zůstala zavřená. 

 Chetwynd míní, že pokud jde o zločinnost, nevychází nynější Basra se srovnáním se stejně velkými západními městy nejhůř. Rozhodně ale potřebuje více policistů, než je současných 140. Už funguje náborové a výcvikové středisko a místní policisty zaučují britské mobilní týmy. "Zůstaneme tu, dokud to bude potřeba. Až bude všechno fungovat, pojedeme domů," řekl nakrátko ostříhaný mladík v maskovací uniformě.

Američané povolali policisty do služby

Jiný přístup k řešení bezpečností situace volí Američané. Vyzvali všechny policisty v Bagdádu, aby se od neděle vrátili zpět do služby a pomohli obnovit pořádek v iráckém hlavním městě. Část iráckých policistů se začala objevovat v ulicích hlavního města už minulý týden, většinou jako doplnění hlídkujících amerických vojáků. Asi 3000 iráckých policistů minulý týden dostalo od americké civilní správy první prozatímní výplatu ve výši dvacet dolarů.

Jared L. Bates, oficiální činitel štábu civilního správce Iráku Jaye Garnera, v pátek řekl novinářům, že počet policistů hlásících se zpět do služby se zvyšuje, ale nebyl schopen odhadnout, kolik jich doopravdy v neděli nastoupí zpět do práce. Zpřetrhání vazby se svrženým režimem Saddáma Husajna by navrátivší se policisté měli signalizovat změnou dosavadní uniformy - stará saka zůstanou doma a policisté nastoupí do služby jen v bílých košilích s připnutým odznakem na náprsní kapse.