"Předmět jsem si přibalil do zavazadla jako suvenýr z války. Nevěděl jsem ale, že je to granát," přiznal těsně po incidentu jordánským vyšetřovatelům majitel kufru Hiroki Gomi, zaměstnanec japonského deníku Mainiči.

Pracovníci ochranné služby letiště nalezli podezřelý předmět při preventivním rentgenu zavazadel v průběhu Gomiho odbavení. Vyzvali proto majitele, aby kufr otevřel. V momentě, kdy nejmenovaný muž z ochranky prověřoval jeho obsah, granát vybuchl. Exploze jednu osobu usmrtila, tři další zranila. Mezi postiženými je i uklízeč, jenž v momentě prohlídky pracoval nedaleko rentgenu.

Novinář si pašoval i starožitnosti

Žurnalista při následných výsleších vypověděl, že výbušninu zakoupil v březnu od neznámých civilistů na bagdádské ulici. Do Jordánska, odkud chtěl odletět zpět do vlasti, se dostal vozem už počátkem týdne. V Ammánu poté strávil několik dní. Odsud měl ve čtvrtek odletět přes egyptskou Káhiru do Japonska.

Do dalších zavazadel si Gomi podle jordánské policie přibalil také jiné předměty pocházející z Iráku, včetně drobných starožitností, koberečku na modlení a cenných maleb. "Sběratel" je nyní ve vazbě a čeká na soud.