Americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová dnes během návštěvy Londýna uvedla, že návrh nové irácké ústavy pravděpodobně prošel navzdory překvapivě vysoké účasti sunnitských voličů.

Krok k demokracii

Později ale šéfka americké diplomacie svá hodnocení zmírnila. "Myslím, že bychom si měli na výsledky počkat, ale pravdou zůstává, že průběh byl demokratický, že (Iráčané) mají šanci hlasovat a že se k volebním urnám dostavili v hojném počtu," řekla šéfka americké diplomacie.

Riceová ke svým londýnským prohlášením uvedla, že vycházela z "předběžných informací z terénu", které v tomto smyslu vyznívaly. Poté dodala, že informace týkající se iráckého referenda k dispozici nemá, a vyjádřila naději, že irácký lid ústavu schválí, a učiní tak další důležitý krok směrem k fungující demokracii.

Opatrně se k výsledkům vyjádřil také velvyslanec USA v Iráku Zalmay Khalilzad v televizní stanici ABC. Obdobně jako Riceová řekl, že je příliš brzy na předjímání výsledku referenda. Nicméně ocenil zejména vysokou volební účast iráckých sunnitů, kteří se až dosud politického procesu v zemi neúčastnili.

Sčítání hlasů pokračuje

Podle Abdala Husajna Hendávího, šéfa volební komise, je zatím brzy na jakékoli odhady výsledků. "Nemůžeme nic odhadovat, ale doufáme, že dnes večer budeme mít přehled o tom, jak hlasování dopadlo," řekl s tím, že sčítání hlasů pokračuje.

Odhady volební účasti uvádějí, že k urnám se průměrně dostavilo 61 procent z 15,5 miliónu registrovaných voličů. Ale účast byla mnohem vyšší v sunnitských provinciích, kde se k urnám dostavilo více než 66 procent voličů.

Přijetí ústavy je klíčovým krokem iráckého přechodu k demokracii po dvou desetiletích vlády režimu Saddáma Husajna. Ten byl svržen před dvěma lety při Spojenými státy vedené invazi a nejen Washington nyní doufá, že pokud ústava projde, bude Irák schopný vytvořit legitimní vládu, zvládnout násilí sužující zemi a umožnit tak odsun 150 000 amerických vojáků.

Sobotní referendum uvítala Evropská unie, která ho označila za "důležitý krok k budoucnosti, v níž budou vyřešeny politické rozpory prostřednictvím demokratického dialogu a nikoli cestou násilí".

Do konce roku možná nová vláda

Pozorovatelé předem očekávali, že šíité a Kurdové text ústavy v referendu podpoří a menšinoví sunnité budou proti. Jestliže ústava projde, budou se do 15. prosince konat parlamentní volby a do konce roku bude mít Irák novou vládu. Pokud text odmítnou dvě třetiny obyvatel nejméně tří provincií, bude rozpuštěn parlament a práce na ústavě začne od počátku.

Text mohli zablokovat i menšinoví sunnité, kteří mají většinu ve čtyřech z 18 provincií země - Anbáru, Bagdádu, Ninive a Saláhaddínu. Největší odpor vůči ústavě panuje v sunnitských provinciích Anbár a Saláhaddín.