"Jejich úkolem je ochrana budov, osob a konvojů které přepravují zboží, lidi nebo třeba humanitární zásilky," dodal bývalý policista, který dnes pracuje v soukromé bezpečnostní agentuře. On sám krátce po ukončení bojů takovou nabídku dostal.

"Nakontaktovaly se na mě osoby, které verbují lidi vesměs pro velké anglické bezpečnostní agentury. Nabídly mi tři a půl tisíce dolarů ( více než osmdesát tisíc korun) za měsíc čistého. Kdybych neměl rodinu, tak bych do toho šel. Stejně to však bylo málo." Podle něj ti nejlepší soukromí žoldnéři mají v Iráku příjem pohybující se mezi sedmi až jedenácti tisíci dolarů (sto sedmdesát až dvě stě šedesát tisíc korun).

"Ti kluci moc dobře vědí do čeho jdou. Jsou to profesionálové, kteří u nás prodělali náročný výcvik a tam ho uplatňují, navíc už byli často na zahraničních misích v rámci armády nebo policie. Zato jsou také placeni. Ví, jak se zachovat v těžkých situacích, jak v přestřelce neztratit hlavu a jak střílet. Navíc je to těžká práce neustále pod tlakem a u takových lidí je záruka, že ji vydrží," vysvětluje policista.

Pro několik svých známých, bývalých příslušníků české armády nebo elitního policejního útvaru URNA ( Útvar rychlého nasazení) už práci v Iráku zprostředkoval. "Dostal jsem se k anglické agentuře, která je jedna z nejsolidnějších a pracuje i třeba pro mezinárodní humanitární organizace. Sehnal jsem jim jen kontakty. Zbytek už si zařídili sami. U nás působí několik lidí, kteří pro podobné bezpečnostní agentury pracují a shánějí pro ně lidi. Většinou pracují za provizi."

Podle něj už jeden z Čechů v Iráku zemřel. Má se jednat o bývalého vojáka Cizinecké legie, který zahynul při atentátu na konvoj, jenž chránil. "Byl to výjimečný případ. K příslušníkům ochranek z Čech nebo Slovenska mají Iráčané mnohem vřelejší vztah než k Američanům nebo Angličanům," uvedl zdroj Práva.

Dvacetiletý kluk? Pochybuji

On sám se dosud nesetkal s případem, kdy by do Iráku byli verbováni nezkušení mladí kluci jako třeba dvacetiletý Alexandr Postl z Karlových Varů a navíc platili peníze za zprostředkování. O jeho případu informovalo Právo v sobotu. Jeho matka kvůli obavám o synovu bezpečnost dokonce napsala dopis premiéru Jiřímu Paroubkovi, kde jej požádala o pomoc.

Podle informačního letáku k výcviku, zaplatil za první kurs sto euro ( asi tři tisíce korun). Pravděpodobně to však nebyla jeho poslední platba. "To je vážně divné. buď je to v tomto případě podvod, kdy někdo tahá z naivních kluků peníze pod slibem lukrativní práce a pak jim jen řekne, že to nějak nevyšlo a zmizí s penězi, nebo hodně riskuje a to jak jejich životy, když jsou absolutně nezkušení nebo svou pozici u agentury, která s ním v případě, že tam pošle takové nezkušené děti okamžitě rozváže spolupráci. Tohle mi nevoní," říká bývalý policista.

"Takové podvody s lukrativními nabídkami práce v zahraničí jsou velmi časté. V případě, že ti lidé byli podvedeni, by vše měli ohlásit policii," sdělila Právu mluvčí policejního prezidia Blanka Kosinová.

Případ Alexandra Postla už zaregistrovala i Bezpečnostní informační služba. Podle jejího mluvčího Jana Šuberta případ služba prozkoumá. "Zasadíme jej do kontextu a uvidíme nakolik spadá pod náplň naší práce. Zda v tom jsou případná bezpečnostní rizika. Uvidíme," prohlásil mluvčí.

Před cestou do Iráku varuje české občany i naše ministerstvo zahraničních věcí. "Vzhledem ke stále se zhoršující situaci v Iráku varuje Ministerstvo zahraničních věcí České republiky občany ČR před cestováním do tohoto státu s ohledem na akutní nebezpečí únosů cizinců a na celkovou bezpečnostní situaci, která ohrožuje život, zdraví a majetek českých občanů," píše na svých internetových stránkách.