Finanční expert Dov Zakheim prohlásil, že deset miliard dolarů se použilo na vojenské operace. Tři miliardy z toho stál nákup veškeré munice, zbytek se vynaložil na zásobování vojáků a dalšího vojenského personálu.

"Výdaje na pokračující vojenské operace v Iráku přijdou měsíčně na další dvě miliardy dolarů," uvedl Zakheim, který se však zdráhal odhadnout výdaje na poválečnou obnovu Iráku. "Bude to záviset na tom, kolik amerických jednotek v zemi zůstane. Rozhodující bude také to, které země a jakou částkou přispějí na rekonstrukci Iráku," dodal. 

Nové úkoly

Přestože hlavní vojenské operace v Iráku pravděpodobně skončily, američtí vojáci se ještě nedostali do všech míst země. Uvedl to americký generál McChrystal. Podle něj se nyní rychle přechází k novému úkolu - stabilizačním a podpůrným operacím.

McChrystal předpokládá, že USA ustaví v Iráku několik vojenských velitelství. Americký generál Tommy Franks pravděpodobně rozdělí zemi do samostatných sektorů, které bude spravovat americká armáda, námořnictvo a další koaliční vojska.

Odhadované náklady byly zveřejněny ve středu na tiskové konferenci ministerstva obrany. Tam byl také představen doplňkový rozpočet na rok 2003, který ve středu podepsal americký prezident George Bush.  

Na dodatečné náklady spojené s válkou tak bylo vyčleněno přibližně 63 miliard dolarů. Dalších 10, 5 miliard poplyne na financování pomoci a obnovy Iráku.