"Karní si získal proslulost provedením těch nejtvrdších operací a náš šajch (Zarkáví) by si vybral jeho a jeho skupinu pro těžké akce," citovala agentura AP z nejnovějšího prohlášení skupiny.

Jeho autentičnost ovšem nebylo možné ověřit, stejně jako v případech ostatních internetových zpráv Zarkávího organizace. Později se na stránkách vzbouřenců objevila další zpráva, podepsána údajným mluvčím skupiny, která informace o jmenování Zarkávího zástupce dementuje.

"Popíráme to, co bylo zveřejněno o jmenování jistého Abú Hafse nebo člověka jakéhokoliv jiného jména," citovala z nového prohlášení Al-Káidy v Iráku agentura Reuters.

Zarkáví opustil Irák

Už v úterý skupina jordánské teroristy Zarkávího na téže internetové stránce oznámila, že je její vůdce zraněn, a vyzvala stoupence, aby se za něj modlili. Pravdivost zpráv o zranění potvrdil ve čtvrtek irácký ministr vnitra Bajan Bákir Súlagh.

Příslušnou informaci prý obdržel před pěti dny, řekl podle agentury Reuters na tiskové konferenci v Bagdádu. Zdroj však neprozradil a odbyl novináře prohlášením, že je "to jeho práce, vědět (o věcech)."

Ve středu se pak objevila na webové stránce jedné z islámských organizací zpráva od muže jménem Chálidí, který s odvoláním na zdroje blízké bojovníkům z Iráku sdělil, že abú Músá Zarkáví z Iráku uprchl do některé ze sousedních zemí. Doprovázejí ho prý dva arabští lékaři, kteří mu ošetřují průstřel plic.

USA vypsaly na Zarkávího odměnu 25 miliónů dolarů. Americká armáda nepovažuje zprávy o jeho zranění za ověřitelné a nepřestává po něm pátrat.

Za věrohodnou naproti tomu považuje informaci o Zarkávího zranění šéfredaktor londýnského arabského listu Al-Kuds al-Arabí Abdal Barí Atván. S poukazem na to, že pod úterní oznámením je podepsán muž pověřený komunikací skupiny se světem, i na skutečnost, že skupina do 24 hodin zprávu nedementovala, jak to v případě mylných informací vždy činila, vyjádřil Atván přesvědčení, že Zarkáví je skutečně těžce zraněn.

"Domnívám se, že Zarkáví umírá. To oznámení byla předehra k informaci o jeho smrti," tvrdí Atván.