Rezoluce OSN platí do konce roku 2005. O případném prodloužení polské mise v Iráku by podle Szmajdziňského rozhodovala polská vláda v případě, že by Rada bezpečnosti OSN vydala další rezoluci, nebo by o to požádala vláda v Bagdádu.

Polsko je jedním z nejvýznamnějších spojenců Spojených států v iráckém konfliktu. Od léta 2003 tam mělo asi 2500 vojáků. Letos v únoru jejich počet vláda premiéra Marka Belky snížila na 1700.

Jde i o volební preference

Varšava velí jedné mnohonárodní divizi jižně od Bagdádu. Letos na působení svých vojáků v Iráku vyčlenila v přepočtu asi 1,5 miliardy korun. Varšava s obnovením mise nepočítá.

Podle BBC by krok ale mohl vylepšit volební preference současné Belkovy vlády. Ta totiž před nadcházejícími podzimními volbami ve srovnání s opozicí propadá. Stažení nepopulární mise z Iráku by ji mohlo mezi voliči pomoci.

V Iráku dosud zemřelo 21 Poláků, mezi nimi 17 vojáků.

Odcházejí i další země

Odejít z Iráku se chystají i další země. Úmysl oznámila Itálie, která má v zemi tři tisícovou jednotku. Termín Řím neudal, má se tak ale stát "co nejdříve".

Mise ukončují i Nizozemsko (800členný kontingent) a Ukrajina (1,6 tisíce mužů a žen) - oba státy již odchod započaly. Podobně jako Polsko chce do konce letošního roku Irák opustit i Bulharko (500členná jednotka).