Zdrceným příbuzným poté trvá i několik desítek hodin, než se dozvědí, že "nebožtík" je naživu. Další variantou sdělení je, že syn upadl do zajetí.    

Americká armáda eviduje zatím asi pět podobných hovorů. K prvnímu došlo minulou sobotu. Telefon se rozezněl v domě Lindy McGuireové. Hlas z druhé strany ji sdělil, že její 22letý syn Luke je v iráckém zajetí a jeho život je v ohrožení. Vystrašená matka policistům při pozdějším výslechu neotřesitelně tvrdila, že "poznala synův hlas mluvící z velké dálky". Luke byl ale v té době zdráv a v bezpečí v Kuvajtu.

Rodiče jsou v šoku

O den později kdosi volal rodině z Wisconsinu. Neznámý muž se představil jako pracovník Červeného kříže a rovněž sdělil novinu o zajetí jejich syna. Ani ta však nebyla pravdivá.    

Nejhorší vzkaz obdržela také minulou neděli rodina 22letého Wayna Hogga. Neznámý hlas jim doslova k snídani sdělil , že jejich syn zemřel před dvěma dny. Rodičům trvalo celý den, než zjistili, že šlo o podvod. Údajně mrtvý voják pak muži přímo z Perského zálivu vzkázal: "Kdo vlastně jsi? Uvědomuješ si, že má matka je stará a mohl si ji zabít? Doufám, že tě najdou a dostaneš exemplární trest."