"OSN musí hrát hlavní roli až půjde o budoucnost Iráku a politické uspořádání země po skončení války. Varuji ale před tím, aby se již dnes spekulovalo o podrobnostech možné a nutné znovuvýstavby Iráku, protože obnova je něco víc než oprava budov, těžních zařízení a infrastruktury. Skutečnou obnovu společnosti nelze zajistit jen podnikatelskými licencemi, pro ni bude důležité získat mezinárodní společenství a to nezávisle na finanční odpovědnosti. Proto je bezpodmínečně nutné, aby za obnovu a její organizaci byla zodpovědná OSN," prohlásil kancléř.

Schröderovy podmínky

Podmínkami pro vznik spravedlivého a demokratického poválečného uspořádání v Iráku a celé oblasti podle Schrödera jsou tyto zásady:

- zachování územní celistvosti Iráku, obnova jeho nezávislosti a politické suverenity

- o své politické budoucnosti musí rozhodnout jen irácký lid při záruce práv pro menšiny

- ropné zásoby a další přírodní zásoby země musí zůstat majetkem iráckého lidu

- na Blízkém východě musí být zahájen stabilizační proces, který otevře pro všechny národy v regionu perspektivu na život v míru a blahobytu. K tomu patří vyřešení blízkovýchodního konfliktu v rámci stabilního mírového uspořádání, které zaručí právo Izraele na existenci a Palestincům umožní vytvoření nezávislého, životaschopného a demokratického státu.

Poučení z konfliktu - posílená spolupráce

Konflikt o Irák a jeho možný zbrojní potenciál by měl přimět společenství států k posílení snahy o vytvoření multilaterálních pravidel pro nešíření a kontrolu zbraní. To by mělo vést také EU ke sjednocení zásad vývozu zbraní.  

"Potřebujeme však hlavně obsáhlou a mnohostrannou politiku větší bezpečnosti a spravedlnosti ve světě. Ať už jde o svobodný obchod, ochranu klimatu nebo boj s terorismem, potřebujeme k tomu multilateralismus, protože problémy 21. století mohou být řešeny jen mnohostranně," zdůraznil kancléř, který je nadále přesvědčen, že válce bylo možno zabránit. Její rychlé ukončení by mělo podle něj co nejvíce omezit počet obětí

Fischerův odklon?

Německý ministr zahraničí Joschka Fischer věří v rychlé zhroucení iráckého režimu - poukázal na to ve středu v Berlíně při jednání s britským kolegou Jackem Strawem. Pozorovatelé to hodnotí jako možný odklon od původní nesmiřitelné opozice Německa vůči k násilnému americko-britskému svržení Saddámovy vlády. V podobném duchu se však vyslovil i kancléř, který tak chtěl vyjádřit naději, že nebudou další ztráty na životech.