Dokument tvrdí, že v Iráku trpí podvýživou téměř osm procent populace mladší pěti let. Statistiky přitom ukazují, že v době režimu Saddáma Husajna strádala zhruba čtyři procenta.

Specialista OSN Jean Ziegler zhodnotil situaci jako stále se zhoršující. Podle něj lze vysledovat jasné souvislosti mezi invazí spojenců a zvýšení podvýživy u dětské populace.

Ziegler dále uvedl, že vlády jednotlivých zemí by měly respektovat právo lidí na dostatek potravy - měly by přestat s aktivitami, jež přinášejí strádání pro obyvatele žijící za jejich hranicemi. Spojené státy, jimiž byla podle novinářů poznámka určena, podle BBC na výtku zatím nereagovaly.

Bohatý svět opomíjí hladové

Zpráva byla vypracována u příležitosti shromáždění Komise pro lidská práva při OSN v Ženevě. Upozorňuje také na kritickou situaci dětí v KLDR a súdánské provincii Dárfúr. Ziegler dále obvinil severokorejské úřady, že humanitární pomoc nepřerozdělují spravedlivě.

Každý den zemřel na Zemi 17 tisíc dětí hlady nebo na nemoci přímo související s podvýživou. Tragické statistiky se přitom spíše zhoršují, a to i přesto že svět v průměru stále bohatne. Zpráva OSN tuto situaci označuje za skandální. "Ticho nad dennodenním masakrem vyvolaným hladem je formou vraždy," konstatoval Ziegler.