Bushova administrativa chtěla podle deníku invazi, která by zaplavila arabský svět obrázky amerických vojáků, kteří dávají hladovým jídlo a poskytují nemocným dětem lékařskou pomoc. Namísto toho vidí a slyší miliardy lidí na celém světě zprávy, že byly zastřeleny ženy a děti, když v civilním autobuse projížděly americkým kontrolním stanovištěm.

Odpovědní činitelé přislíbili, že čin vyšetří. Tato ujištění jsou určitě důležitá pro Američany, ale v arabském světě budou jen málo platná, zejména tehdy, jestliže by se podobné scény měly stát rutinou. Pokud by se tak stalo, mohla by politická válka o Irák být prohraná ještě před vojenským vítězstvím, píše The New York Times.

The Washington Post: Civilních obětí by mělo být co nejméně

Další americký list The Washington Post soudí, že vojenští velitelé spojenců by měli i nadále usilovat o to, aby oběti na civilním obyvatelstvu a jeho utrpení byly co nejmenší. To však bude těžší, protože se zdá, že mnozí nepřátelští bojovníci jsou členy elitních jednotek Saddáma Husajna, jejichž cílem mj. je přinutit spojence k zabíjení civilistů. 

Financial Times: Rumsfeld by měl přibrzdit

Britský list Financial Times si všímá hrozeb ministra obrany Donalda Rumsfelda, že USA zahrnou sousední země Iráku jako Sýrie či Iránu a jejich islámská hnutí do tzv. osly zla. To jsou ale přesně ty státy, s nimiž Británie udržuje diplomatické kontakty. Proto musíme doufat,  že prezident George W. Bush bude více naslouchat spojenci Tony Blairovi než svému ministrovi obrany, míní deník.

Die Presse: Rumsfeldovy hrozby jsou hloupé

Rakouský list Die Presse označil hrozby Rumsfelda a ministra zahraničí Powella na adresu Sýrie za "ne chytré, vlastně hloupé". Místo aby usilovali o důvěru mezinárodního společenství, přilévají naopak olej do ohně, což je vzhledem k irácké válce cynické. Kdo opakuje již jednou spáchanou chybu, musí počítat s tím, že mu někdo řekne, aby "držel hubu". Situace je už tak dost hrozivá, zdůrazňuje Die Presse.

La Libération: Spojenci jsou pod tlakem, aby dosáhli úspěchu

Podle francouzského deníku Libération se vládci ve Washingtonu po neúspěšném pokusu o svržení Saddáma Husajna během několika málo dní nacházejí pod tlakem, aby už dosáhli nějakého úspěchu. Budou muset za každou cenu vystopovat Saddáma v jeho bunkru, který odolá jakýmkoli bombám, s výjimkou atomové.

USA se zapletly do spirály konvenční války. Považovaly se za osvoboditele, ale teď budou muset obsazovat města jedno po druhém, dům po domu s milióny civilistů jako rukojmími a tisíci mrtvými. Iráčanům na jihu a zejména šíitům budou USA muset dokázat, že trvají na svém cíli - svrhnout diktaturu a dobýt Bagdád. Osvobození jihu se nyní stává novou prioritou, soudí Libération.

Vedomost: Reklama pro ruské zbraně

Ruský list Vedomosti doufá, že zlost americké administrativy a médií vůči Rusku po válce zase pomine a že se do té doby vzájemné vztahy katastrofálně nezhorší. Deník dále konstatuje, že technická převaha amerických zbraní se v irácké válce ještě neprojevila a že ruské protitankové zbraně, moderní dělostřelectvo a protiletadlové prostředky schopné zaměřovat cíle jsou tak konkurenceschopné. Potenciální kupci by totiž mohli při srovnávání ceny a užitku dojít k závěru, že je výhodnější kupovat ruskou výzbroj, píše list.

El Mundo: Investory ovládl pesimismus

Podle španělského deníku El Mundo se již dávno vypařila naděje, že by rychlé vítězství Američanů a Britů v irácké válce mohlo oživit světové hospodářství. Mezi investory se naopak šíří pesimismus. Problém přitom nespočívá ani tak v nákladech války jako spíš v neexistenci důvěry v systém, který stále více trpí poruchami.

Pád dolaru, růst cen ropy, nestabilita kapitálových trhů ale i vnitřní problémy hospodářských velmocí jako Německa nebo Japonska vytváření výbušnou směs. Pokud by boje v Iráku trvaly delší dobu, hrozí recese, jakou svět zažil ji v 70. letech, poznamenává španělský list.