"Začalo to nenápadně. Jedna z matek v polovině minulého týdne pojmenovala na protest proti válce v Iráku svého právě narozeného syna Saddám. Tak nějak to chytlo i ostatní a za posledních pár dní už máme v evidenci čtyři malé Saddámy," uvedl jeden ze zaměstnanců Dhákské nemocnice pro AFP. 

Přejmenování i při očkování

Monwara Begumová je jednou z žen, která se rozhodla následovat novou módní vlnu. Na rozdíl od matek ležících nyní v porodnici syna přejmenovala až při očkování místní drobotiny proti neštovicím. Úřady podle zdejšího deníku Manavzamin evidují desítky podobných případů. Jen na dhákské klinice Marry Stoppes prý z 348 dětí, které přišly v uplynulých čtyřech dnech na očkování, rodiče změnili jméno na módního Saddáma v 15 případech.

Pohledy se Saddámem jdou na dračku

V Bangladéši se výborně prodávají i plakáty a pohlednice se Saddámovým portrétem. Azad Products, největší společnost v zemi nabízející pohledy a blahopřání, uvádí, že jich denně v průměru prodá deset tisíc. Kus vyjde zájemce v přepočtu asi na 14 Kč. Válka zvýšila rovněž  poptávku zákazníků po kazetách a CD nosičích s nahrávkami ztrapňujícími amerického prezidenta George W. Bushe a britského premiéra Tonyho Blaira.

Bangladéš je třetí největší muslimskou zemí na světě.