Spojenečtí stratégové přesto doufají, že se jim podaří oslabit sílu divizí republikánských gard ještě před pozemními boji. Pokud by se podařilo rychle zničit jednu nebo více těchto divizí, byla by cesta na Bagdád snad volná. Jestliže by se ale boje protahovaly a postihly hodně civilistů, mohl by irácký odpor zesílit, píše americký deník.

La Repubblica: Kde je očekávané povstání lidu?

Italský deník La Repubblica upozorňuje, že domněnku o očekávaném povstání iráckého lidu, o níž se pochod na Bagdád opírá, bude teprve nutno prokázat. Možná se ukáže být správná a britsko-americké jednotky zůstanou bagdádského krveprolití ušetřeny. Možná... Ale sám nejspolehlivější zdroj George Bush nám poskytuje důkazy, že válka se neodvíjí dobře. Během 48 hodin pronesl před vojáky dva slavnostní projevy, aby řekl, že "o našem vítězství není žádných pochyb". Pokud ale nejsou pochybnosti, proč je nutné to říkat vícekrát?, táže se italský deník.

Der Standard: Na kolik se vyšplhá cena vítězství?

Podle rakouského listu Der Standard jsou údery dvou raket na bagdádskou nákupní čtvrť prvním těžkým přehmatem Američanů a Britů při nynějším bombardování. Míjení cílů je podle vojenských expertů při náletech nevyhnutelné a budou prý i další případy. Bude po diplomatickém debaklu USA během přípravy války následovat i debakl vojenský s americkými jednotkami, které uvízly v obranném kruhu kolem Bagdádu, nasazují ještě ničivější prostředky a akceptují smrt ještě většího počtu civilistů? Není pochyb, že USA svou válku vyhrajou. Ale za jakou cenu?, táže se list.

Le Figaro: Šíité nesplnili Bushovo očekávání

Bush právě zjišťuje, že šíitové na jihu Iráku jsou přece jen jiní, než myslel, píše v komentáři pařížský list Le Figaro. Opovrhují Saddámem Husajnem, ale zároveň nedůvěřují Američanům. Prezident Bush dosud sázel na to, že tato utlačovaná menšina bude oslavovat jeho vojáky jako osvoboditele. Tak tomu ale není. Než se šíitové začnou zasazovat o věc Washingtonu, budou ti, co přežijí, vyčkávat až do chvíle, kdy vítězství USA bude jisté. Ale i potom si Američané nebudou moci dělat příliš velké iluze, pokud jde o šíity, dodává Le Figaro.

Nězavisimaja gazeta: Rusko ekonomicky utrpí

Podle ruského deníku Nězavisimaja gazeta je trpělivost Moskvy u konce, protože je - jak list dodává - již jasné, jaké ekonomické ztráty Rusko obsazením Iráku utrpí. Nevyhnutelné vítězství koalice vedené Spojenými státy přinese ruskému rozpočtu a ekonomice těžkou újmu. USA a Británie totiž dosadí po skončení války v obsazené zemi takovou vládu, která bude vůči nim loajální. Rusko tak přijde o smlouvy v obchodování s ropou i jiných odvětvích. A protože irácká ropa bude pod kontrolou jejích spotřebitelů, cena produktu nevyhnutelně klesne, soudí deník.

Izvěstija: Informační válku vyhrál Husajn

Další ruský list Izvěstija píše, že osud irácké televize byl zpečetěn v momentě, kdy bylo jasné, že Saddám Husajn vyhraje informační válku s USA. Zní to paradoxně, ale je to fakt. Irácké zprávy z bojiště působily v minulých dnech věrohodněji než americké. Pentagon byl již několikrát přistižen při šíření falešných informací. Co si má pak člověk myslet o sdělení, že se u Basry vzdala irácká brigáda se všemi osmi tisíci muži, když tato brigáda dodnes brání město?, táže se deník.

Financial Times: Blair bude muset Bushe přesvědčovat

Podle britského listu Financial Times bude mít premiér Tony Blair mít jako samozvaný budovatel mostů mezi Evropou a Amerikou hodně práce, jestliže chce přesvědčit prezidenta Bushe, že otázky poválečného Iráku bude možné řešit jedině prostřednictvím OSN. Stejně tak bude těžké přesvědčit Bushe o nutnosti řešení konfliktu na Blízkém východě. Obojí dohromady by pak mohlo, pokud by se to podařilo, válku v Iráku do jisté míry legitimizovat. Pouhé jednostranné obsazení Iráku americkými vojsky by svět považoval za ryzí imperialismus, dodává Financial Times.