"Z právního hlediska mají Saddám a jeho náměstci právo volit, protože zatím nebyli souzeni. Komise ale nestačila připravit mobilní volební stanice, v nichž by mohli odevzdat hlasy vězni," řekl Hindáví.

Husajn ani jeho spolupracovníci nemohou do voleb zasáhnout ani jako kandidáti, neboť jsou obviněni z těžkých zločinů.

Proces s kdysi nejmocnějším mužem Iráku by měl být zahájen až příští rok. Obžaloba stále shromažďuje důkazy. [celá zpráva]

Krabice z Kanady

Volby v Iráku proběhnou v neděli 30. ledna. Obyvatelé si vyberou přechodný parlament a kandidáty do provinčních rad. Ve třech kurdských provinciích se bude navíc volit kurdský parlament. Právo přijít hlasovat má 14 miliónů osob.

Volební lístky se budou odevzdávat do průhledných plastových krabic. K dispozici je jich 90 tisíc a do země byly dovezeny z Kanady. Ve volebních místnostech musejí být nejméně dvě, protože hlasy pro parlament a provincie se odevzdávají zvlášť.

K monitorování voleb bylo vyškoleno 18 tisíc Iráčanů. Do země přijede za tímto účelem i 128 zahraničních pozorovatelů.

Výsledky v únoru

Neoficiální výsledky mají být známy do šesti dnů, oficiální do deseti dnů až dvou týdnů.

Hlasy se budou počítat ve volebních místnostech, odkud budou čísla telefonována do Bagdádu. Na počítání budou dohlížet pracovníci volební komise a pozorovatelé z politických stran.

Iráčané mohou hlasovat i v Evropě. Jen v Německu se jich už zaregistrovalo 24 825. Do SRN budou také směřovat Iráčané z ČR, jejichž dopravu bude do Berlína financovat z části i ČR. [celá zpráva]