Jsou přitom rozptýleni mezi civilisty, aby je mohli lépe kontrolovat a zároveň drželi útočící jednotky v pozadí. V Bagdádu se takové manévry očekávaly, ale v Basře a na celém šíitském jihu je tento odpor překvapující. Tam režim bojuje o přežití.

Le Monde: Rumsfeld zřejmě zapomněl na Guantánamo

Podle pařížského deníku Le Monde protestoval americký ministr obrany Donald Rumsfeld proti vysílání záběrů amerických zajatců v arabské televizi al-Džazíra právem. Ještě lépe by ale mohl obhajovat ženevskou konvenci o zacházení se zajatci, kdyby ji sám dodržoval. Je totiž striktně proti tomu, aby byl statut válečných zajatců přiznán zadržovaným na Guantánamu. Tito lidé totiž nemají nárok ani na advokáta. Ženevská konvence z roku 1945 přitom patří k předvoji mezinárodního práva. USA by jej měly ochraňovat, a ne jím otřásat, komentuje Le Monde.

NY Times: Bush konvertoval k mezinárodnímu právu

List The New York Times píše, že členové Bushovy vlády nejsou považováni za velké zastánce mezinárodního práva. Po ponižujícím dotazování amerických zajatců v irácké televizi, což je jednoznačným porušením mezinárodních norem, však konvertovali. V konvenční válce, jako je tato, je pro Washington snadné uplatňovat právo zištným vyzvedáváním ženevské konvence o zacházení se zajatci. Ohledně těch zajatců, kteří jsou nyní zadržování na Guantánamu, ale prokázal Washington mnohem méně moudrosti, míní americký list.

La Repubblica: Použije Washington atomové zbraně?

Italský list La Repubblica si klade otázku, za jakou cenu jsou spojenci ochotni dobýt Bagdád. "I za cenu atomového útoku, jestliže by Saddám použil chemické zbraně?," táže se deník a dodává, že americké velitele netrápí jen písečná bouře. Je to také nepříjemné dilema ohledně konečné bitvy, která začne již brzy a která nerozhodne o vojenském výsledku války, jenž je již jasný, nýbrž o výsledku politickém.

El Mundo: vojenské plány rozdrtila realita

Podle španělského deníku El Mundo vypadá realita války v Iráku z operačního hlediska jinak, než se původně očekávalo. Vyvolává to pochybnosti o kvalitě předchozího plánování a zároveň obavy, že se celý konflikt prodlouží. Civilní obyvatelstvo se ke svým "osvoboditelům" nepřipojilo a ani postup k velké bitvě o Bagdád není tak jednoduchý, jak nám bylo dosud dáváno na srozuměnou. Je tomu tak mj. i proto, že irácká Republikánská garda a milice kladly již na jihu země tvrdý odpor, píše deník.

Daily Telegraph: Povstání v Basře je dobrou zprávou

Podle britského listu The Daily Telegraph by se v úterý večer zahájené povstání v Basře mohlo ukázat jako dosud nejlepší novinka války pro spojenecké síly. Toto povstání, do něhož se v srdci druhého největšího iráckého města zapojily tisíce civilistů s funkcionáři strany Baas, svědčí o tom, že se konečně naplňuje anglo-americké poselství, podle něhož není válka vedena proti iráckému lidu, nýbrž proti Saddámu Husajnovi.

Volkskrant: Irák stále ovládá Husajn a jeho tajní

Nizozemský list Volkskrant míní, že Američané zjevně podcenili, jak dobře ještě Saddámova terorizující mašinérie funguje. Strategie Washingtonu podle ministra obrany Rumsfelda sázela na to, aby iráčtí vojáci měli větší strach z amerických vojáků než ze Saddáma Husajna. Zatím se ale zdá, že se více bojí tajné služby a bojovníků strany Baas, kteří mají držet v šachu pravidelnou armádu. Když Američané při svém postupu spěchají na Bagdád, což by odpovídalo strategii nahnat jednotkám v hlavním městě strach, a ostatní města nechávají stranou, zůstává obyvatelstvo v jiných oblastech vystaveno terorizujícímu aparátu a vojáci kladou i nadále odpor.