"Lvi víry proroka Mohameda přepadli a unesli dva agenty, Brita a Švéda, kteří pracovali pro rozvědku bezvěreckých jednotek v severoiráckém Bajdží.

Podle božího zákona je zabili," uvádí se v prohlášení. Muži údajně byli "agenti pracující pro výzvědné služby".

Prohlášení radikálů

Na webové stránce radikálů se dnes objevil také audiozáznam, na němž spojenec al-Kajdá připravuje odboj v Iráku. Mluvčí se představil jako jordánský bojovník a přihlásil se k rodákovi abú Músovi Zarkávímu.

Muž na záznamu tvrdí, že odboji se daří ničit morálku amerického "tyrana". Bojovníci mají být trpěliví a věřit ve vítězství, neboť jim je slíbil bůh.

Předpokládá, že boje v Iráku budou trvat ještě "měsíce i roky". "Američané jsou navzdory své vojenské síle drceni emočně i morálně," řekl.

Nahrávka není datována. Mluvčí se sice zmiňuje o svátku - arabsky íd, avšak není jasné, zda myslí svátek obětování, který začal dnes, nebo svátek íd al-fitr, který muslimové slavili v listopadu.

Hrozba útoků

Odboj v Iráku chce podle odhadů americké rozvědky do voleb spáchat 250 sebevražedných atentátů a 150 útoků s pomocí náloží umístěných v autech.

Americké televizní stanici CNN to dnes sdělil irácký bezpečnostní představitel. Ke konkrétním číslům rozvědka dospěla po výslechu zatčených povstalců.

V Bagdádu američtí a iráčtí vojáci nedávno objevili dílny, v nichž povstalci vyráběli výbušniny do aut.