Při pohledu na ceny se ukazuje, že 15 miliónů dolarů, které má dostat Česká republika za účast ve válce v zálivu, není nic. Víc stojí i nová verze vrtulníku Apache, který ztratili Američané v pondělí. V modernizované verzi Logbow s dokonalejším radarem stojí 18 milionů dolarů.

Ceny letadel

Apache představuje zatím největší jednotlivou ztrátu v celé akci na straně Američanů. Vrtulník UH 60 Blackhawk, který byl ohlášen v úterý jako nezvěstný, stojí 10 miliónů dolarů. Zejména ztráty vrtulníků, které nutně přicházejí do styku s nepřítelem, budou narůstat. I ve Vietnamu byly nejčastějšími oběťmi protiletadlové palby helikoptéry. A Iráčané tvrdí, že u Násiríje sestřelili druhý vrtulník a tři bezpilotní průzkumná letadla typu Predator.

Ovšem co to je proti nejdražší zbrani, která se pohybuje na nad Irákem? Strategický bombardér kategorie stealth (neviditelný) Northrop B-2 Spirit stojí přes dvě miliardy dolarů, menší stroj téže kategorie Lockheed F-117 Nighthawk, z něhož byly shozeny bomby na bunkr, kde se měl ukrývat Saddám Husajn, stojí 112 miliónů dolarů. Přestože patří mezi stroje obtížně zjistitelné radarem, nezranitelný není. Jeden sestřelila jugoslávská protivzdušná obrana při bombardování v roce 1999.

Běžné stroje tak čtvrtinu, F-14 Tomcat asi tak 35 miliónů, v podobné relaci se pohybuje i Tornado, které Britům sestřelili Američané.

Nejnovější verze tanku Abrams, jehož dva kusy ztratila 7. kavalérie při útoku Iráčanů, stojí 4,1 miliónu dolarům. V podobných relacích se bude pohybovat i britský Challenger II, který byl zničen palbou dalšího vlastního stroje.

Ani munice není zadarmo

Nákladné jsou i střely s plochou dráhou letu, jichž bylo na Irák už vypáleno několik set. Jejich průměrná cena se přesahuje půl miliónů dolarů, a to jak u verze BGM 109 Tomahawk odpalované z lodí a ponorek, tak u varianty AGM 84, kterou nosí strategické bombardéry, jako je B-52.

Modernější verze střel s plochou dráhou letu s dvojím naváděním (inerciálním a pomocí GPS) odpalované i z letadel AGM 154 JSOW a AGM 158 JASSM přijdou na více než 600 000 respektive 700 000 dolarů. Televizním signálem naváděné střely AGM 142 Popeye stojí milión dolarů.

Bomby

Ceny kontejnerové bomby se submunicí se podle typu pohybují mezi 1500 dolary na jednoduchou šrapnelovou CBU 52 proti živé síle protivníka až po multifunkční určené proti tankům a živé síle CBU 89 za 40 tisíc dolarů.

Pro srovnání konvenční pětiset liberní bomba Mk. 82 stojí 270 dolarů a devíti set kilogramová Mk. 84 přijde na 3 100 dolarů, ovšem laserem naváděné verzi její cena dosáhne 23 000 dolarů. To jsou však ceny samotných zbraní. K nim je nutné počítat náklady na provoz a údržbu, letové hodiny moderních strojů se nevyčíslují v dolarech.

V každém případě je okamžitě jasné, kdo na válce nejvíce vydělá - zbrojařské koncerny.

Informace pocházejí z internetu a ceny zbraní je třeba brát jako přibližné, podle různých zdrojů je liší až o deset procent. Podrobnější informace o většině amerických zbraní podává www.fas.org