Její člen Davis Low varoval, že někteří z vycvičených muslimských radikálů se rozmístí do zemí, odkud pocházejí, ať je to kdekoli.

Zatímco prezident George W. Bush často prezentuje válku v Iráku jako nedílnou součást americké snahy bojovat s terorismem, zpráva naznačuje, že chaos po konfliktu zároveň pomohl teroristům najít útočiště, poznamenal list The Washington Post.

Měsíc před invazí, v únoru 2003, Bush například prohlásil, že Irák může být zdrojem naděje pro celý Blízký východ. "Místo ohrožování svých sousedů a poskytování útočiště teroristům může být Irák příkladem pokroku a prosperity v oblasti, která potřebuje obojí."

Po invazi se ale do země stáhly stovky teroristů a zmocnily se tun nestřeženého vojenského materiálu svrženého Saddámova režimu, jejž nyní používají proti americkým jednotkám.

Podle zprávy NIC se tak Irák včlenil na seznam konfliktů jako izraelsko-palestinský, v Čečně, v Kašmíru, na filipínském ostrově Mindanao nebo v jižním Thajsku.

Podle zprávy však kolem roku 2020 zastíní teroristy z al-Kajdá jiné islámské extremistické skupiny, které se objeví společně s místními separatistickými hnutími. Tento proces už začal a bude mnohem složitější aktéry odhalovat.