"Chtěli, abych šla do sprch a ukazovala prstem na genitálie vězňů a vybuchla smíchy... Stávalo se to poměrně často a týkalo se to i dalších žen," řekla pátý den procesu bývalá členka vojenské policie, která byla propuštěna z armády poté, co přiznala podíl na skandálu s mučením vězňů v Iráku, jenž vypukl loni na jaře.

Žena před vojenským tribunálem v americkém Texasu také vypověděla, že civilní vyšetřovatel řekl důstojníkům vojenské policie, aby "zlomili" vězně, kterému říkali al-Kajdá, protože byl podezřelý z vazeb na tuto teroristickou síť. Vyšetřovatel "nám pak řekl, že jsme odvedli dobrou práci a že to má celosvětový dopad a zachránilo to hodně životů."

Ambuhlová také řekla, že vyšetřovatelé po nich často chtěli, aby zlomili zajatce: "Přicházeli s nimi dolů a řekli nám, co by chtěli, abychom s nimi udělali. Říkali, kdo spolupracuje a kdo ne."

Svědkyně měla poměr s obžalovaným

Ambuhlová byla svědkyní obhajoby, která všechna obvinění odmítá. Advokát Guy Womack označil všechny zdokumentované Granerovy praktiky v Iráku za přípustné prostředky, jak udržet vězně pod kontrolou. Například držení vězně na provaze se podle něj používá i v amerických věznicích a o mučení se tedy nemůže mluvit. Navíc jen plnil rozkazy nadřízených.

Šestatřicetiletý záložník Graner, který v civilu pracoval jako vězeňský dozorce, patří do skupiny sedmi Američanů obžalovaných z týrání vězňů. Její čtyři členové svoji vinu přiznali a byli již potrestáni ve zkráceném soudním řízení. Graner svou vinu popírá, a proto se jako první z celé skupiny zodpovídá ze svého jednání v procesu před americkým vojenským tribunálem.

Granerovi hrozí trest ve výši až 17,5 roku vězení. Ambuhlová při křížovém výslechu přiznala, že byla milenkou Granera, ale že vztah byl jen krátký a pak byli jen přáteli. Odmítla ale, že by si byli blízcí a že z toho důvodu si nepřeje, aby Graner byl odsouzen. 

Američané porušují lidská práva

Kvůli skandálu ve věznici Abú Ghrajb a kvůli situaci v zajateckém táboře v Guantanámu organizace dohlížející na dodržování lidských práv kritizují Spojené státy, že zhoršují situaci s dodržováním lidských práv na celém světě.

Výroční zpráva organizace Human Rights Watch uvádí, že když Spojené státy jako vedoucí země světa porušují lidská práva, vyzývají k tomu následovníky.

Podle zprávy by měla též být ustavena nezávislá komise, která by vyšetřila zneužívání vězňů v Abú Ghrajb. Zaměřit by se měla na podobnost vyšetřovacích technik používaných na Guantanámu a v Abú Ghrajb.

Zpráva viní Bushovu vládu, že odmítla přijmout zodpovědnost za zneužívání vězňů ve válce proti terorismu a místo toho "hledala viníky skandálu mezi mladými vojáky, kteří byli poslání do bojů v Afghánistánu a v Iráku".