Podle ruských médií to však byl Putin, kdo začal o amerických obviněních mluvit, popřel je a řekl Bushovi, že Rusko při mnoha příležitostech poskytlo "informace o neexistenci takových dodávek". Putin pak zdůraznil, že Rusko respektuje sankce OSN a normy mezinárodního práva.

Powell zařízení nespecifikoval

Americký ministr zahraničí Colin Powell nicméně na obvinění trvá. "Jsou to taková zařízení, která ohrožují naše mladé muže a ženy," řekl v pondělí v rozhovoru s televizí Fox News, ale neuvedl, o jaká zařízení jde. Poznamenal jen, že "dávají nepříteli výhodu, kterou nechceme, aby měl".

"Byli jsme kvůli tomu v kontaktu s Rusy řadu měsíců a za posledních 48 hodin jsem dostal ještě více informací, které mě znepokojují," řekl Powell a dodal, že zatím je ruskou reakcí zklamán.

Odvetné obvinění

Američané se domnívají, že vojenské systémy do Iráku vyvážejí soukromé firmy, a chtějí, aby ruská vláda důsledněji kontrolovala dodržování vývozních předpisů.

Ruský ministr obrany Sergej Ivanov a ministr jaderné energetiky Alexander Rumjancev v úterý na tiskové konferenci ve federálním jaderném centru v Sarově obvinili "nejbližší spojence USA" z poskytování nebezpečného jaderného vybavení Íránu. Oplatili tak Washingtonu, který pravidelně obviňuje Moskvu z předávání jaderných a raketových technologií Teheránu.

Rumjancev podle agentury Interfax řekl, že byl "znepokojen" zprávami tisku, podle nichž britsko-nizozemské konsorcium Urenco poskytlo vybavení, které může být použito k obohacení uranu pro využití jako jaderných zbraní. Ivanov k tomu poznamenal, že v případě tohoto konsorcia jde nejen o "nejbližšího obchodního, ale též politického a vojenského spojence Spojených států".