Žena a její kolega se na záběrech zdají být zraněni.Jeden z vojáků ležel na koberečku.

Irácká televize tvrdí, že vojáci byli zatčeni v Násiriji na jihu Iráku, kde probíhá bitva s americkými jednotkami. Zadrženým byly na záběrech kladeny otázky a uváděli svoje jména, identifikační čísla a města, odkud pocházejí.

První z vězňů uvedl, že se jmenuje Miller a pochází z Kansasu. Na dotaz, proč přišel do Iráku, odpověděl: "Protože mi to řekli. Plním jen rozkazy. Řekli mi, abych střílel, jen když bude někdo střílet na mě. Nechci nikoho zabíjet."

Rumsfeld: Irák porušil Ženevské konvence

"Je to porušení Ženevských konvencí, ty záběry, které jste odvysílali," prohlásil Rumsfeld v americké televizní stanici CBS. Odvolával se tak na mezinárodní zákony o zacházení s válečnými zajatci, které podle jeho slov zakazují sdělovacím prostředkům fotografovat, natáčet či zpovídat osoby zajaté v boji.

Televize tyto záběry odvysílala poté, co irácký viceprezident Táhá Jasín Ramadán oznámil zajetí nepřátelských vojáků v blízkosti Násiríje a slíbil, že je brzy národu předvede v televizním vysílání. Záběry z irácké televize přebrala katarská televize al-Džazíra.

Ukázka záběru amerických zajatců, který odvysílala irácká televize.

Američan zemřel po útoku na základnu v Kuvajtu

Jeden z třinácti amerických vojáků, kteří byli v noci zasaženi při granátovém útoku na velitelské stany americké 101. vzdušné výsadkové divize v Kuvajtu, ráno zemřel. Z útoku je podezřelý jeden z členů jednotky.

"Podezřelý byl zadržen," sdělil mluvčí americké armády Max Blumenfeld s tím, že se jedná o vojáka 101. divize. Americká televize Fox News zadrženého popsala jako amerického muslima a uvedla, že se před útokem na americkou základnu Camp Pennsylvania choval podivně. Podle agentury AP se podezřelý po incidentu ukryl v bunkru, kde byl nalezen. Granáty do dvou velitelských stanů bylo vhozeny o půl druhé ráno místního času (23:30 SEČ).

Ze třinácti zasažených bylo jedenáct přepraveno vrtulníky do polní nemocnice. Dva vojáci jsou zraněni těžce. Jde o první útok proti americkým silám rozmístěným na kuvajtském území, které se mají podílet na válce proti Iráku. Zároveň však jde již o čtvrtý útok proti americkým státním příslušníkům v Kuvajtu od října.