"Ať vše brzy skončí, ať netrpí ženy a děti," neslo se také přilehlými prostorami, kde členové brněnské islámské komunity nepřetržitě sledují vysílání televizní stanice Al - Džazíra s čerstvými informacemi z míst, kde mnozí z nich mají domov. Myslí na své blízké, kteří jsou vojenskými akcemi bezprostředně ohroženi. To je také důvod proč jsou velmi zdrženliví a na rozdíl od brněnského Iráčana Bahaa Aldina, který uprchl před Saddámem, nechtějí o událostech mluvit s novináři.

Saddám není jediný, říkají

"Ohrozili by svoje rodiny v Iráku," vysvětluje Dželal Atassi a dodává, že v Brně žije zhruba pět desítek Iráčanů. Podobně jako další brněnští muslimové tu mnozí z nich studovali a buď tu zůstali, nebo se sem vrátili v devadesátých letech, kdy se životní podmínky v Iráku po válce výrazně zhoršily.

A jak se muslimové dívají na kroky Američanů a jejich spojenců, postupujících na Bagdád? "Že Husajn je diktátor, to není novinka. Ale ani ostatní vládcové v arabském světě nejsou demokraté. Ti ovšem Američanům nevadí, stejně jako jim Saddám nevadil v době, kdy bojoval proti Íránu. Tehdy ho podporovali. Zkrátka, špatní diktátoři jsou jen ti, kteří nepodporují Ameriku," přibližuje Noureddien Al-Safadi názor lidí, kteří se sem chodí modlit.

K demokracii nedozráli

Podle něj je směšné když Bush v souvislosti s válkou proti Iráku tvrdí, že mu jde o nastolení demokracie. "Ví přece, že obyčejní lidé tam s americkou politikou nikde nesouhlasí. Kdyby se prosadila demokracie, lidé by si nezvolili vlády, podporující zájmy USA. To Američané nechtějí. Proto musí podporovat nedemokratické režimy, které zájmy USA v tomto regionu chrání," dodal Al-Safadi.

"Bush dobře ví, že v Iráku zbraněmi nenastolí žádnou demokracii, protože lidé tam k ní ještě nedozráli. Chce to čas, Evropa se k demokraciím také dopracovala během staletí," tvrdí Dželal Atassi.

Muslimové v Brně se modlí za nevinné, ale v právě zahájené válce vidí pouze tažení Američanů za vlastními zájmy. Nedomnívají se, že je to tažení křesťanů proti muslimům, ačkoli by to tak mohlo vypadat.

"Bush často vzývá boha a staví se jako velký křesťan. Když mu ale papež vzkáže, že válka je zlo, že ten, kdo ji začne, bude odpovědný před svým svědomím, před dějinami a před bohem, tvrdě ho odmítne. My neházíme lidi do jednoho pytle. Víme, že někteří lidé dokáží každé náboženství zneužít," říká Al-Safadi.