Americké letouny podnikly v noci útok na Fallúdžu. Poprvé bombardovaly rezidenční čtvrť ve městě. Předtím se zaměřovaly na jižní a východní předměstí. Zdroje z fallúdžské nemocnice uvádějí, že při náletu bylo zabito osm lidí a dalších 16 jich bylo zraněno.

Američané informovali, že cílem přesného náletu byla skrýš sunnitských bojovníků na severu města. V době útoku se tam údajně zdržovali tři blízcí spolupracovníci hledaného teroristy abú Músy Zarkávího. Budovu podle sdělení velitelství často využívali jeho muži.

Právě Zarkáví je důvodem opakovaných náletů na Fallúdžu. Jeho teroristická skupina Tavhíd a džihád se přihlásila k řadě únosů a sebevražedných útoků. Při jednom z nich v pondělí přišlo o život sedm amerických vojáků. Od té doby Američané opět bojují ve městě, ze kterého se v dubnu stáhli.

Boje v Tall Afaru

Nálet také zažil Tall Afar v severoirácké provincii Ninive asi 450 kilometrů od Bagdádu. Podle zpráv satelitní televize al-Arabijá zahynulo při útoku na povstalce 25 lidí, přičemž dalších 60 jich bylo zraněno. Američané už v Tall Afaru bojovali před týdnem, kdy tvrdili, že se město stalo novým centrem extremistů a teroristů, kteří tam přicházejí ze Sýrie.

Koaliční jednotky oznámily, že se boje účastní také irácké oddíly. Guvernérovi Ninive se nepodařilo dohodnout s vůdci místních kmenů, s jejichž pomocí chtěl zajistit bezpečnost.  

Spojené státy ve středu připustily, že rozsáhlé oblasti ve středním Iráku i v šíitských oblastech kontrolují povstalci. Podle amerického ministerstva obrany má irácká vláda nejprve dostat dva měsíce na jednání s povstalci a až pak použít sílu. Tíhu operací by měli nést především Iráčané.