Sadrův zástupce Šajbání v pondělí  tvrdil, že o víkendu přerušili vyjednávání o předání mešity zástupci nejvyššího šíitského duchovního v Iráku ajatolláha Alí Sistáního. Veškerá kontrola nad svatyní, tedy i vytvoření a vedení nové stráže chrámu, přejde do rukou lidí pověřených Sistáním, který je v současnosti na léčení v Londýně.

Podle Reuters Sadr původně usiloval o to, aby jeho ozbrojenci nadále tvořili stráž chrámu. Šajbání prohlásil, že ze Sadrových ozbrojenců se stanou "normální občané", pokud se americké jednotky vrátí na své základny a situace ve městě se stabilizuje.

Ranní útok

Podle svědků, které citovala arabské televize al Džazíra bylo ráno slyšet řadu explozí v oblasti okolo mešity imáma Alího. Slyšet byly také exploze granátů po útoku vrtulníků a samohybných děl, která obklíčila centrum města. Podle zpráv bylo několik lidí v mešitě zabito.

"Je to opravdu intenzivní. Uslyšel jsem nejméně deset výbuchů," řekl zpravodaj Reuters zevnitř budovy mešity imáma Alího. Tu společně s přilehlým hřbitovem stále drží ozbrojenci šíitského radikálního duchovního Muktady Sadra, kteří se brání americkým a iráckým provládním jednotkám. Americké tanky jsou stále v okolí komplexu, ale již ne tak blízko jako v neděli, kdy se ke zdem chrámu přiblížily až na 800 metrů.

Mešita poškozena

Mluvčí Muktady Sadra uvedl, že útočící tank zasáhl vnější zeď zlatem pokryté mešity a zanechal v ní otvor. O poškození mluvil s CNN už v neděli o půlnoci, tehdy však připisoval poškození zdi leteckému útoku, který zabil několik lidí.

Nedělní boje v Nadžafu a nedaleké Kúfě si podle zdravotnických zdrojů vyžádali 79 lidských životů, když 165 lidí bylo zraněno. Naní jasné, kolik z nich jsou příslušníci milicí.