Ministr se zároveň v hlavní základně polské okupační zóny - táboře Babylon - zúčastnil smuteční mše za 24letého polského vojáka, který se stal v sobotu obětí bombového útoku iráckých povstalců na zásobovací konvoj spojenců u města Hilla.

Polským novinářům, kteří jej doprovázejí, ministr řekl, že Polsko chce své jednotky z Iráku "co nejdříve stáhnout", napřed je však nutné vytvořit v zemi "spolehlivé bezpečnostní struktury". "Jen demokratický Irák je zárukou mezinárodní bezpečnosti," řekl Szmajdziński. Zároveň zdůraznil, že příští polský kontingent, který bude do Iráku vyslán na začátku roku 2005, bude "podstatně menší".

Při sobotním útoku bylo dalších šest polských vojáků zraněno. Podobný útok na polské příslušníky se ve stejném prostoru odehrál i ve čtvrtek. Tehdy byli dva Poláci zabiti a pět dalších zraněno. Sobotní oběť je desátá z řad polských vojáků v Iráku. Kromě toho v zemi zahynuli také čtyři civilisté.

Polsko podpořilo americkou invazi v Iráku jedním z nejpočetnějších kontingentů a bylo pověřeno velením v jedné z okupačních zón. V Iráku je 2400 příslušníků polských ozbrojených sil a pod polským velením je v zemi celkově 6200 vojáků mezinárodních jednotek. Polská účast na irácké operaci má sice v zemi širokou podporu politických stran, ale naráží na stále větší odpor veřejnosti.