"Žádáme naposledy křižáckou bulharskou vládu, která se spojila s Američany, a bulharské občany, aby odvolali bulharské jednotky z Iráku. Jinak přísaháme, že změníme Bulharsko v kaluže krve," píše se mimo jiné v prohlášení.

Obdobná výzva je určená i Polsku. "Stáhněte vojáky z Iráku, nebo uslyšíte zahřmít exploze, jež zasáhnou vaši zemi v okamžiku, který si zvolíme," hrozí islamisté Varšavě.

Útoky jako v USA a Španělsku

Dosud neznámá skupina označila sama sebe za buňku al-Kajdá pro Evropu. Uvedla, že když oslovené země neuposlechnou, zaplatí stejnou cenu jako Spojené státy při atentátech v září 2001 a Španělsko v březnu 2004.

Bulharsko čelí nátlaku radikálů také v souvislosti se zadržováním dvou svých občanů v Iráku. Jeden z nich je už údajně mrtvý. [celá zpráva]

Sofia přesto odmítá stáhnout z oblasti byť jediného vojáka ze 480.

Poláci chtějí naopak v Iráku do ledna snížit počet lidí, a to ze zhruba 2400 na 1000 až 1500. Velí přitom jednotkám ze 17 států ve středu a na jihu země. Na základě rezoluce OSN by mělo Polsko v regiónu zůstat do konce roku 2005. Jeho velení podléhají mimo jiné rovněž Bulhaři.