"V souladu s naším závazkem svobodnému iráckému lidu opětovně zdůrazňujeme, že návrat našeho kontingentu se uskuteční až 20. srpna," sdělilo dnes po zasedání vládního kabinetu filipínské ministerstvo zahraničí.

Šestačtyřicetiletý řidič, pracující v Iráku pro saúdskoarabskou společnost, byl zajat ve středu poblíž Fallúdže. Únosci nejprve požadovali stažení filipínských jednotek do 72 hodin. V sobotu úřad filipínské prezidentky oznámil, že Angelo de la Cruz byl propuštěn a je na cestě do Bagdádu. Úřad se odvolával na informace Cruzovy manželky a bratra.

Večer však arabská televize al-Džazíra odvysílala záznam s vězniteli, kteří propuštění Cruze popřeli. Radost Filipínců v Cruzově bydlišti se tak náhle opět změnila ve strach o jeho život.

Islámští ozbrojenci totiž znovu varovali, že pokud Filipíny nepřistoupí na jejich podmínky, "rukojmí popraví". Ultimátum končí dnes večer.

Osud Bulharů neznámý

Na Filipínách se po této zdrcující zprávě začaly ozývat hlasy, že "vláda podvedla rodinu de la Cruze i filipínský lid". Vysocí činitelé se snaží situaci uklidnit a tvrdí, že jednání o propuštění jejich občana ze zajetí pokračují "formální i neformální" cestou.

Stále nejasná je také situace kolem dvou unesených Bulharů. O jejich osudu není nic známo. Bývalý pákistánský rukojmí Amdžad Háfiz v sobotu řekl, že v zajetí viděl, jak jeho únosci usekli hlavu dalším třem vězňům. Háfiz, který byl propuštěn 2. července po osmi dnech v zajetí, nebyl schopen určit národnost cizinců, ale byli to podle něj anglofonní běloši.