"Irácké síly nejsou připraveny převzít v bezpečnostních záležitostech odpovědnost od mezinárodních jednotek," uvádí dokument.

Podle něj 82 procent členů iráckých jednotek rozmístěných na západě země a kolem města Fallúdža v dubnu dezertovalo, když povstalci zahájili krvavou ofenzívu proti koaličním silám.

Svou jednotku opustilo také 49 procent Iráčanů kolem Bagdádu a téměř 30 procent ve městech jako Bákubá, Tikrít, Karbalá, Nadžaf a Kút.

Na výcviku iráckých ozbrojených sil se na summitu v Istanbulu rozhodla kvůli stávající krizi spolupracovat nově celá Severoatlantická aliance.

USA povolávají zálohy

Armáda USA povolá do aktivní služby na 5600 veteránů, aby doplnila chybějící síly v Iráku a Afghánistánu. Je to poprvé po více než deseti letech, co se Pentagon obrátí na vojáky, kteří odešli ze služby.

Američtí vojáci se ve smlouvách zavazují k tomu, že i po ukončení aktivní služby budou ozbrojeným složkám několik let k dispozici. Velení opatření zdůvodnilo tím, že současný stav vojáků "není schopen pokrýt globální potřeby armády".

Naposledy USA povolaly zálohy v roce 1991, a to při první válce v Iráku. Tehdy nastoupilo 20 227 mužů a žen.