"Když bude má účast nezbytná, nemohu ji odmítnout. Musím sloužit svým lidem," řekl vědec. Šahristání zdůraznil, že proces výběru nového premiéra nebyl ukončen.

"Konzultace stále probíhají a (emisar OSN pro Irák) Lachdar Brahímí zatím neučinil žádné rozhodnutí," uvedl.

Brahímí byl do Iráku vyslán, aby sestavil přechodný kabinet, který by se měl ujmout moci 30. června poté, co koaliční správa vedená Spojenými státy předá suverenitu v zemi Iráčanům.

Vězení v Abú Ghrajb

Američtí představitelé ve Washingtonu šíitu Šahristáního, který po útěku z Iráku pobýval v exilu v Íránu, Velké Británii a v Kanadě, v úterý označili za hlavního kandidáta na post ministerského předsedy.

Vyhovuje jim zejména jeho nepolitická minulost, ale také zahraniční vzdělání. Šahristání vystudoval v Londýně a Torontu. Do Iráku se vrátil v roce 1970.

O devět let později upadl v nemilost. Důvodem byl fakt, že se odmítl podílet na rozvoji iráckého nukleárního programu. Byl odsouzen k 11 rokům odnětí svobody. Trest si odpykával v obávané věznici Abú Ghrajb, kde byl pravidelně mučen.

Premiérem do voleb

Nový kabinet by měl být ve funkci až do voleb. Ty se mají v Iráku konat v lednu příštího roku.

Nejmenovaný vysoký představitel civilní správy Iráku zprávy o jistém novém premiérovi popřel.

"Zatím nepadlo žádné rozhodnutí o kandidátech na post ministerského předsedy. Kdokoli tvrdí, že Šahristání bude premiérem, mýlí se," uvedl zdroj.