Všichni oběti zemřely během operací britských vojáků po oficiálním ukončení války. Jejich příbuzní nyní od ministerstva obrany žádají blíže neurčené finanční odškodnění.

"Britští vojáci a ministerstvo obrany se nemohou zbavit odpovědnosti za smrt lidí, kterou lze kvalifikovat jako vraždy. Je nezbytné zahájit vyšetřování," řekl advokát Paul Shriner zastupující údajné poškozené v rozhovoru pro rozhlasovou stanici BBC.

"Ujišťujeme, že všechny tyto osoby byly zabity, když se věnovaly svým obvyklým pracovním povinnostem. Jeden muž pracoval na farmě, druhý rybařil na řece, další se vracel domů v automobilu, nebo právě plnil u pumpy nádoby vodou, když ho zastřelili," konstatoval Shriner.

Podle BBC je asi nejotřesnějším případem kauza 17letého mladíka, jehož britský voják zbil a následně donutil skočit do řeky. Chlapec utonul.

Jak uvedla agentura Reuters, mluvčí ministerstva obrany před novináři v souvislosti s žalobami prohlásil, že "ministerstvo odpovědnost za úmrtí nenese... a o důvodech jsme už napsali" advokátům irácké strany.

Britské úřady vyšetřují v Iráku 33 případů, při kterých byli civilisté zraněni nebo dokonce zabiti při vojenských operacích.