Už ve čtvrtek američtí velitelé ohlásili, že se domluvili s místními představiteli na odchodu z Fallúdži, Pentagon však uvedl, že o dohodě nic neví. V noci bylo město opět bombardováno.

Podle čtvrteční dohody [celá zpráva]by Američany měly vystřídat speciálně vytvořené irácké jednotky o síle až 1100 mužů. Má je vést bývalý irácký generál Sálih Abbúd Džaburí, který z oblasti  pochází. Server americké satelitní televize CNN uvádí, že zřízení jednotek nabídla ve čtvrtek skupina bývalých iráckých generálů, kteří by dali dohromady jednotky o síle 600 až 1000 mužů. Tvořili by je většinou bývalí vojáci a policisté. Představitelé americké armády vyjádřili optimismus, že plán by mohl vést k úspěchu, i když uvedli, že neexistují žádné jasné dohody.

Propuštěn fallúdžský imám

Ve čtvrtek byl po půlročním vězení propuštěn imám fallúdžské velké mešity šajch Džamál Šákir Nazzal, který řekl, že jeho osvobození je součástí dohody o řešení krize kolem Fallúdže a poděkoval obyvatelům města, že svým postojem k jeho propuštění přispěli. Americká armáda ani koaliční úřady tento krok nekomentovaly.

Nazzal patří mezi důrazné kritiky koalice. Zadržen byl loni v říjnu. Krátce potom pohrozila dosud neznámá skupina Hamzá, že bude útočit na americké jednotky, odkud nebude Nazzal osvobozen.

Zabit Filipínec a dva Ukrajinci

Násilnosti na různých místech Iráku trvají. Jejich obětí se ve čtvrtek stali kromě deseti členů armády USA také jeden filipínský občan a dva ukrajinští civilisté. Zahynuli při výbuchu nálože nastražené u silnice na konvoj, který se vracel z Kuvajtu. Filipínská prezidentka Gloria Macapagalová-Arroyová prohlásila, že smrt prvního Filipínce v Iráku nepřiměje malý filipínský kontingent k odchodu.