V době ministrovy návštěvy Iráku jednají v Bagdádu se zástupci irácké vlády čeští podnikatelé.

Dvanáctka přítomných byla vybrána ze 34 podnikatelských návrhů. Pokud zástupci firem dokáží v Iráku získat zakázky, bude 30 procent každého dohodnutého kontraktu financováno z 520 miliónů korun, které vláda vyčlenila na pomoc Iráku do roku 2005.

Kromě českého ministra přijel šance Čechů podpořit také velvyslanec Spojených států v Praze William Cabaniss. I podle něj je ČR v Iráku dobře zapsaná a firmy mají velkou šanci uspět.

Možnost získat financování z 18,6 miliard dolarů, které na obnovu Iráku schválil Kongres USA, mají ale jen ti, jimž se podaří uzavřít smlouvu na subdodávku v rámci velkých kontraktů amerických firem Halliburton a Bechtel.

Jako jediné české firmě se to zatím podařilo MARS Jevíčko, který se prosadil neprůstřelnými vestami. Firma ale usiluje o další smlouvy a její zástupci jsou ve dvanáctce firem, které v Bagdádu nyní jednají.

Svoboda se dnes večer vrací z Bagdádu do jordánské metropole Ammánu a v pátek bude v návštěvě Blízkého východu pokračovat soukromým programem v Jordánsku.