"Dnes je tohle jméno nadávka," řekl BBC Saddám Madžíd, který kdysi uprchl z armády a nyní se do Iráku vrátil po sedmi letech v íránském exilu. "Vždy jsem to jméno nenáviděl, protože Saddám Husajn způsobil tolik zla. Teď navíc, když sháním práci, nikdo mne nechce přijmout," tvrdí.

"Netušili jsme, co prezident napáchá"

Jedním z lidí, kteří Saddáma odmítli, byl muž, jenž za baasistické diktatury ztratil tři syny. Lidé, kteří před desetiletími dávali svým potomkům dnes tak kontroverzní jméno, se ale často zaklínají, že nemohli tušit, co jednou bude mít Saddám Husajn na svědomí. Přesně tak se dnes vyjadřuje i matka Saddáma Madžída Šafíka, která tvrdí, že synovi nedala před třiceti lety jméno tehdejšího viceprezidenta, ale sousedova syna.

Vracejí se osvědčená mulimská jména

Ředitel bagdádské nemocnice Alvíja Muhammad Šabik reportérce BBC řekl, že za baasistického režimu se v jejich porodnici narodil každý týden aspoň jeden Saddám. "Nikdy to nebylo populární jméno, ale hlavně lidé z venkova se chtěli vetřít do přízně Saddámu Husajnovi. Prezident čas od času vyjížděl na venkov a oni doufali, že pokud budou mít syna Saddáma, dostanou třeba nějaký velký dar."

Doba těchto nadějí je nenávratně pryč, a tak doktor Šabik může jen potvrdit, že od pádu bývalého režimu už nedostal v Alvíji jméno Saddám ani jeden novorozenec. Mnoho lidí se dnes vrací k tradičním arabským jménům s náboženským podtextem jako Alí, Hasan nebo Muhammad, což je jméno, jež si pro nový život zvolil i Saddám Madžíd. "Se jménem muslimského proroka jako bych se znovu narodil," řekl BBC.

Tárik Azíz raději přejmenoval syna

Podle úředníků ministerstva přibývá lidí, kteří to se svým jménem vidí podobně, a tak chodí žádat o oficiální změnu v matrikách. Nejznámějším Iráčanem, který chce vymazat jméno Saddám ze své rodiny, je ale bezesporu bývalý vicepremiér a věrný Husajnův souputník Tárik Azíz. Ten dal kdysi na důkaz loajality k vůdci jméno Saddám svému mladšímu synovi. Jak v polovině prosince napsal panarabský deník aš-Šark al-avsat, dnes již ale muž vězněný od loňského dubna americkými silami pro svého potomka preferuje jméno Zuhajr.

"Všechny vás zdravím," napsal prý v červencovém dopise z americké věznice svým dcerám usazeným v Jordánsku. "Jak se má vaše matka? A co váš mladší bratr Zuhajr?"

Azíz prý nové jméno použil i v dalších dopisech rodině. Jeho starší, 37letý syn Zijád to před novináři nevyvracel, sám však svému mladšímu sourozenci nadále říká: Saddáme.