Jeden svědek již dříve CNN sdělil, že těsně před pádem dopravní helikoptéry patřící zdravotnímu oddílu, viděl stopu pod odpálení střely země - vzduch. Tvrdila to i katarská televize Al-Džazíra.

Americká armáda začala vyšetřovat pád v pátek, aby zjistila, zda šlo o útok anebo o mechanickou závadu, Šlo již o třetí pád vrtulníku v oblasti Fallúdži, která patří k místům s největším počtem protiamerických akcí.

Transportnímu letadlu explodoval motor

Vyšetřuje se také další mimořádná událost, ke které došlo ve čtvrtek Velkokapacitní transportní letoun C-5 Galaxy se musel hned po startu vrátit na bagdádské letiště, protože jeden z jeho motorů explodoval. I v tomto případě se uvažuje, zda nejde o útok.

Američtí vojáci zastřelili dva irácké policisty

Američtí vojáci omylem zastřelili v Kirkúku dva irácké policisty, kteří se zapletli do rodinné bitky. Vojáci ze 173. výsadkové brigády byly vysláni do akce, neboť dostali informaci, že ve městě vypukla přestřelka. Na místě spatřili ozbrojené muže v dlouhých pláštích, jak střílejí na obytný dům.

"Když se vojáci přiblížili, ozbrojenci se pokusili uprchnout," uvedla Josslyn Aberleová ze 4. pěší divize. "Vojáci je za varovných výkřiků a výstřelů pronásledovali, muži ale nereagovali. Jednoho z Iráčanů proto zastřelili na místě, druhý zemřel při převozu do nemocnice. Třetí muž zůstal nezraněn. Později se ukázalo, že všichni tři byli policisté."

Husjan válečným zajatcem

Mezinárodní výbor Červeného kříže oznámil v sobotu, že míní navštívit jak to jen bude Saddáma Husajna, jemuž byl nyní přiznán statut válečného zajatce. Ten mu udělil Pentagon už v pátek. Zaručuje mu stejná zacházení podle Ženevských konvencí, což znamená, že nemůže být mučen a má právo na kontakt s příbuznými.

Překvapení a nespokojenost dali najevo oficiální iráčtí činitelé i prostí Iráčané v souvislosti s rozhodnutím Pentagonu přiznat svrženému diktátorovi Saddámu Husajnovi status válečného zajatce. Podle agentury AP se v zemi šíří obavy, že by tento status, díky němuž se na Husajna vztahují veškerá práva vyplývající ze ženevských konvencí, mohl znemožnit iráckým soudům soudit ho kvůli údajným zločinům proti iráckému lidu.