"Doufám, že proces začne brzy, že to bude před iráckou porotou, na území Iráku a že bude uplatněn irácký zákon. Naše právo zná trest smrti. Saddám by ho měl dostat za hrozné zločiny, které páchal v minulých 30 letech," řekl Šalabí.

Podobně jako Rúbáí viděl Saddáma krátce po sobotním zatčení a stejně jako jeho kolega vyloučil, že bývalý prezident byl pod vlivem jakýchkoli léků či drog, jak tvrdila jedna ze Saddámových dcer.

Husajn? Zbabělec!

"Připadal mi velmi čilý, hovořil jasně a přesně. Byl to on se svým slepým odhodláním a sebejistotou. Nedal najevo lítost nad tisíci mrtvými Iráčany, hromadnými hroby ani válkou či pronásledováním. Navíc se mi zdálo, že projevoval respekt k Američanům i nám, kteří chceme vybudovat demokratický Irák," dodal Šalabí.

Na dotaz, proč se podle něj Husajn vzdal dobrovolně, odpověděl: "Věděl, že smyčka se stahuje. Za devět měsíců na útěku měl čas to zorganizovat lépe. Neučinil to, čímž dokázal, že je tím, čím vždycky byl - zbabělcem."

Ke spekulacím o pobytu svrženého diktátora uvedl: "Je na území Bagdádu a okolí a zůstane tam až do procesu, který bude veřejný."