Policisté, které bude šéfovat Jiří Neubauer, velitel vojenské policie z Tábora, jsou již připraveni k odletu.

Nebudou prý pátrat po zbraních

"Jednotka je připravená, technika tam je ještě od polní nemocnice a osoby přepravíme vlastními prostředky," uvedl náčelník generálního štábu Pavel Štefka.

Obrana předpokládá, že všech 81 příslušníků kontingentu by v jihoirácké Šaíbě, asi 25 kilometrů od Basry, mělo být do 18. prosince.

Češi by měli dohlížet nad činností irácké policie, cvičit ji na akademii i na policejních stanicích a mají i jistit britskou divizi, u které budou čeští vojáci umístněni.

"Neměli by hledat ukryté zbraně, vpadávat do domů místních obyvatel nebo rozhánět demonstrace. To nemají v mandátu," prohlásil Štefka.

Češi v Iráku celý rok 2004

Vojenští policisté by měli v regionu Basra sloužit celý příští rok. Náklady na jejich pobyt armáda vyčíslila na 250 miliónů korun.

"Předpokládáme, že rotace bude tříměsíční, vzhledem k tomu, jak jsou lidé v této oblasti exponováni," uvedl velitel české vojenské policie Oldřich Kubát. Dodal, že budou čtyřikrát rotovat s tím, že možná někteří půjdou dvakrát.

Prozatím čeští vojáci rotovali po půl roce, a nikoli po čtvrt roce, jak je tomu třeba u amerických či britských jednotek.

Dopravní nehody, výcvik řidičů

Podle Neubauera jsou mezi jeho muži instruktoři, kteří budou vyučovat podle centrálně vytvořených osnov.

"Přihlásili jsme se k odbornostem a předmětům, které jsme schopni vyučovat. Mezi ně patří šetření dopravních nehod, řidičský výcvik, služební zákroky, střelecká výuka atd.," podotkl Neubauer.

Parlament by měl dnes jednat nejen o policistech do Iráku, ale i o českých příslušnících společné česko-slovenské jednotky v balkánském Kosovu.