"Nemohl jsem už dál," řekl Pogany vyšetřovatelům na základně v Coloradu. Právě odtud odjel 26. září do Iráku, kde měl sloužit jako vyslýchající zpravodajský důstojník.

"Až na do morku kostí jsem si uvědomil svou smrtelnost. Stále jsem se díval na tělo a hlavou mi běželo jediné: stačí dvě sekundy a budeš tu ležet ty," uvedl dále seržant ve výpovědi.

Prášky nezabraly

Poté, co se vrátil z akce si vzal prášky na spaní. Otřesného zážitku se ale nezbavil. Nadřízenému proto nahlásil, že je na pokraji "nervového zhroucení". Místo protistresové pomoci, o kterou požádal, mu velitel prý řekl, aby "vytáhl hlavu ze zadnice a plnil program".

Několik dní poté Pogany odletěl zpět do USA s nálepkou zbabělce. Nadřízení totiž jeho chování zhodnotili jinak a nahlásili, že projevil "zbabělost ze strachu, když odmítl plnit své povinnosti." Za to mu hrozí vězení a propuštění z armády.

Výjimečný případ

První stání vojenského soudu bude v pátek ve Fort Carsonu. Jde přitom podle NYT o zcela ojedinělý případ obvinění ze zbabělosti.

Podobnou kauzu americká armáda řešila naposledy v roce 1968. Voják Michael Gross tehdy dostal za "zbabělé opuštění jednotky" ve Vietnamu dva roky vězení.