Na palubě stroje bylo mezi 32 a 35 osobami. Jde o nejkrvavější útok proti koaličním jednotkám v Iráku od 1. května, kdy skončily hlavní bojové operace v Iráku, i největší denní ztrátu od 23, března, kdy zemřelo v boji 28 amerických vojáků. Ve Bagdádu si totiž exploze bomby, které zničila vozidlo s americkými vojáky, vyžádala život jednoho z nich. Od konce bojových operací tak v Iráku už zahynulo 138 amerických vojáků.

Ve Fallúdži přišli o život při pumovém útoku také dva američtí civilisté, kteří spolupracovali s armádou Spojených států. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na americké armádní zdroje.

Dalšího Američana, který patřil stejně jako oba mrtví k dodavatelům pro ženijní vojsko, výbušnina nastražená u silnice zranila. Na místě bylo vidět nejméně jedno hořící auto, které krátce po incidentu obklopily davy jásajících Iráčanů.

Přes sestřelení vrtulníku a další násilí Spojené státy setrvají ve svém úsilí v Iráku, které je bojem proti terorismu, prohlásil americký ministr obrany Donald Rumsfeld. "Jediné, co lze dělat, je vést válku proti teroru. Není možné zůstat nečinně stát a doufat, že na vás teroristé opět neudeří," řekl v rozhovoru pro americkou televizní stanici NBC.

Na vrtulník vypálili protiletadlovou střelu

Jeden ze dvou vrtulníků, které převážely americké vojáky ze základny na dovolence do Bagdádu, byl sestřelen zhruba v 09:00 místního času (07:00 SEČ) u jižního předměstí Falúdži, která je baštou sunnitů a svědkem častých protiamerických útoků.

Očití svědci uvedli, že na dva letící vrtulníky neznámí útočníci vypálili dvě ruční protiletadlové rakety, z nichž jedna zasáhla svůj cíl. Zpravodajka CNN Jane Arrafová, která v Iráku kraji oblasti uvedla: "Spojenečtí vojáci, kteří kontrolují provoz s odjištěnými zbraněmi, říkají, že je to velmi výbušná oblast." Dodala, že v zemědělském kraji je pro kohokoli snadné se schovat a z úkrytu odpálit raketu.

AP poznamenala, že američtí vojenští představitelé opakovaně varovali, že od dubnového pádu režimu Saddáma Husajna zůstává v rukou Iráčanů blíže neupřesněný počet přenosných raketometů se střelami země-vzduch.

Radost Iráčanů

V ulicích města se mnozí lidí otevřeně radovali ze zřícení stroje, skandovali protiamerická hesla a ukazovali údajné úlomky vrtulníku novinářům. Těm Američané podle agentury Reuters zakázali vstup na místo neštěstí a již přítomným žurnalistům zabavovali filmy. Stejné scény bylo možné vidět u hořícího amerického auta.

Chinook je desetitunový víceúčelový vrtulník, který se od dob vietnamské války používá pro přepravu jednotek a těžší vojenské techniky.

Při pátečním střetu v Bagdádu, kde proto stovkám demostrantů, házejících kameny na Američany, byly nasazeny obrněné transportéry, zahynulo 14 Iráčánu.