Hášimíová je v péči amerických vojenských lékařů na americkém velitelství, zřízeném v bagdádském Republikánském paláci Saddáma Husajna. Podle zdrojů agentury AP ji zatím Američané neplánují převézt na americkou vojenskou kliniku v Německu.

Neznámí ozbrojenci v sobotu ostřelovali dva automobily, v nichž jela ona a její bratr, nedaleko jejího domova v západní části Bagdádu. Těžce raněn byl také její řidič. Ze skupiny nejméně čtyř útočníků se jednoho podařilo zadržet.

Politička se měla stát velvyslankyní u OSN

Hášimíová se měla tento týden zúčastnit jednání Valného shromáždění OSN v New Yorku a počítalo se s ní jako s budoucí velvyslankyní Iráku při OSN.

Jako jediná členka 25členné rady pracovala také pro minulou vládu, a to jako diplomatka na ministerstvu zahraničí. Účastnila se řady zahraničních cest, jejichž cílem bylo získat podporu pro Husajnův režim.

V Bagdádu vybuchl autobus

V Bagdádu mezitím zasáhla autobus s civilisty bomba nastražená na americký vojenský konvoj. O život přišel jeden člověk a 22 lidí bylo zraněno. Jak sdělila irácká policie, mrtvý i ranění jsou všichni Iráčané.

Nálož byla nastražena na silnici ve středu města a vybuchla krátce poté, co kolem projížděl americký vojenský konvoj i autobus. Mezi Američany žádné ztráty nejsou.

Televize al-Džazíra uvedla, že exploze zasáhla dva civilní minibusy. V každém z nich měla být zhruba desítka lidí. Nálož byla umístěna na silnici v residenční části Bagdádu.

Australané se cítí podvedeni

Téměř 70 procent Australanů se cítí podvedeno v otázce důvodů, na jejichž základě se Austrálie přidala k Američany vedené okupaci Iráku. Vyplývá to z výzkumu veřejného mínění zveřejněného deníkem The Sydney Morning Herald. Dvě třetiny z těch, kteří se cítí podvedeni, se však nedomnívají, že by jim premiér John Howard vědomě lhal ohledně hrozby iráckých zbraní.

Devětačtyřicet procent respondentů se domnívá, že úder na Irák je ospravedlnitelný; 34 % z nich považuje za důvod odstranění Saddáma Husajna, 14 % vymýcení terorismu a 9 % přinesení demokracie do Iráku.