Na otázku, kdy mohou jeho vojáci očekávat návrat domů, Bush uvedl, že nechce dávat nějaké smyšlené datum, že je nutné si uvědomit složitost irácké mise. Prezident řekl, že Britové zůstávají v Iráku po boku Američanů a že početný polský kontingent za nimi přijede do 4. září.

"Budou i další země, které podpoří nejen polský, ale také britský kontingent," prohlásil a dodal: "Cílem je, aby irácká armáda byla od určité chvíle s to ochraňovat energetické zdroje a čelit rabování. Zvlášť by pomohlo, kdyby někdo jiný než američtí bojovníci chránil elektrickou síť."

Bush vyjádřil přesvědčení, že svobodný Irák již nebude hrozbou pro USA a jejich spojence. "To, co nyní vidíte, je pokračování bitvy za Irák, jedná se jen o jiný druh bitvy," dodal.

USA zapojí námořnictvo proti teroristům

USA současně oznámily, že se dohodly s deseti spojenci na vycvičení svých námořních jednotek k zabavování zásilek zbraní, raket a jejich částí na širém moři. Jedná se o iniciativu v rámci boje proti terorismu a první cvičení bude v září.

"Cílem je zabránit teroristům a zemím, které terorismus podporují, aby získávali především rakety, zbraně hromadného ničení a materiál k jejich výrobě," řekl mluvčí ministerstva obrany Richard Boucher. Zdůraznil, že nový tlak se bude týkat všech zemí, které šíří zakázané zbraně. Za státy nejvíce podezřelé z této činnosti označil KLDR a Írán.

Zatím se plánují tři námořní cvičení. První se uskuteční u Austrálie, druhé ve Středomoří a třetí v Ománském zálivu. S Američany budou cvičit Poláci, Němci, Australané, Britové, Japonci, Italové, Francouzi, Nizozemci, Portugalci a Španělé.